Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

W walidatorze istnieje możliwość walidowania tabel dynamicznych. Aby zwalidować tabelę należy określić, czy sprawdzanie warunku ma się odnosić do każdego wiersza w tabeli, czy też dowolnego wiersza w tabeli.

Domyślna konfiguracja

Image Removed

Przykładowa konfiguracja

Image Removed

Image Removed

 

Przykład 1. Chcę, aby tabela posiadała PRZYNAJMNIEJ JEDEN wpis, gdzie w kolumnie "uzytkownik" wpisana jest nazwa aktualnego użytkownika.

Przykład 2. Chcę, aby formularz przepuszczał użytkownika dalej jedynie w przypadku, gdy WSZYSTKIE wiersze w kolumnie "zadluzenie" są równe 0.

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej wartości z parametru: "Użycie tabeli w funkcji". Dla przykładu pierwszego będzie to "Funkcja z użyciem kolumn(jakikolwiek wiersz)", dla przykładu drugiego "Funkcja z użyciem kolumn(każdy wiersz)".

UWAGA: Zmienne "Każdy wiersz" i "Jakikolwiek wiersz" nie mogą zostać użyte razem w funkcji walidującej. Pomimo pojawiania się obu z nich w menu wyboru zmiennej to tylko zmienna wybrana w parametrze "Użycie tabeli w funkcji" będzie działać poprawnie.

Po wybraniu odpowiedniego parametru możemy użyć następującego zestawu funkcji:

Dla przykładu 1: eq(item($Jakikolwiek wiersz, $uzytkownik), $aktualny_uzytkownik)

Gdzie: $Jakikolwiek wiersz to zmienna kontekstowa(powinna się pojawić po wpisaniu dolara), $użytkownik to zmienna kolumnowa, którą chcemy sprawdzić, a $aktualny_użytkownik to zmienna przetrzymująca login aktualnego użytkownika.

Dla przykładu 2: eq(item($Każdy wiersz, $zadluzenie), 0)

Gdzie: $Każdy wiersz to zmienna kontekstowa(powinna się pojawić po wpisaniu dolara), a $zadluzenie to zmienna kolumnowa, którą chcemy sprawdzić

 

Image Added

Parametry konfiguracyjne

Warunek logiczny(dawniej Funkcja) ( typ : funkcja ) - Funkcja zwracająca wynik typu logicznego. Gdy funkcja zwraca wynik pozytywny to akceptuje walidacje. W przeciwym razie wyświetla komunikat o błędzie

...

Note
titleUWAGA

Parametr ten będzie czyszczony przy każdym ukryciu. Dla pustej tabeli (długość 0 lub mniej) Walidator zakceptuje zadanie.

Przy podaniu wartości większej niż ilość wierszy wyrzuci komunikat

w formaacie "Nieprawidłowa długość tablicy : X" gdzie X to podana wartość tego parametru


Typ komunikatu
 ( typ : lista wartości ) - Lista wyboru konfiguracji pojawienia się komunikatu. Możliwe opcje: "Globalny", Obok zmiennej", "Globalny i obok zmiennej".

...

Zmienne formularza  ( typ : zmienna formularza ) - Zmienna, obok której będzie wyświetlony komunikat

 

Note
titleUWAGA

Gdy wybierzemy zmienną znajdująca się w tabeli dynamicznej. to w zależności od wybranej "Użycie tabeli w funkcji " będzie inny komunikat.

Dla opcji  "Funkcja bez użycia kolumn"  zostanie wyświetlony komunikat globalny w formacie "[ Nazwa_Zmiennej ] treść_komunikatu" (Przykład 2)

Dla pozostałych opcji zostaną zaznaczonę nie pasujące wiersze w danej kolumnie( na czerwono), po najechaniu myszką zostanie wyświetlony komunikat błędu (taki sam dla wszystkich nie pasujących wierszy) (Przykład 1)


Komunikat obok zmiennej  ( typ : wartość tekstowa ) - Treść komunikatu błędu, który pojawi się przy wybranej zmiennej formularza. 

Note
titleUWAGA

W przypadku pustej wartości komunikat sie nie wyświetla. Można to wykorzystać do sterowania komunikatami za pomocą funkcji ifFn() oraz emptyString(). Gdy mamy tylko tryb "Obok zmiennej" i nie będzie żadnego komunikatu to walidator przepuści formularz.

Przykłady:

Przykład 1.

  • Opis

    Walidacja tylko w tedy gdy kolumna "Opiniujący" jest cała wpełniona (każdy wiersz). W przypadku błedu komunikat w pustych wierszach w tabeli dynamicznej 
  • Konfiguracja

  • Wynik

...