Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Polish
Numbered Headings

Klasy dokumentów

Info

Klasa dokumentów gromadzi dokumenty tego samego typu i nadaje im specyficzne zachowania.

Klasa dokumentów posiada następujące własności:

  • Nazwa - unikalna nazwa klasy dokumentów.
  • Opis - opis klasy dokumentów.
  • Maksymalny rozmiar pliku [MB] - określa maksymalny rozmiar pliku jaki może zostać dodany do tej klasy dokumentów wyrażony w MB
  • Ważność dokumentów - określa przez jaki okres są ważne dokumenty należące do tej klasy.
  • Katalog zapisu dokumentów - katalog, w którym zapisywane są dokumenty należące do tej klasy dokumentów.
  • Indeksowanie - określa, czy dokumenty z tej klasy mogą być wyszukiwane za pomocą wyszukiwania pełnotekstowego.
  • Szyfrowanie - określa, czy dokumenty są przechowywane na dysku w postaci zaszyfrowanej.
  • Kompresja - określa, czy dokumenty są przechowywane na dysku w postaci skompresowanej.
  • Połączenie logiczne między uprawnieniami posiadającymi warunki - (dostępne tylko z poziomu edycji klasy dokumentów) określa, czy pomiędzy uprawnieniami posiadającymi warunki jest połączenie wykluczające (logiczne AND), czy sumujące (logiczne OR); wartość domyślna: wykluczające.

Rysunek przedstawia widok zakładki Klasy dokumentów. Widoczna jest tabela przedstawiająca wszystkie klasy dokumentów w systemie i przycisk dodawania nowej klasy.

Tabela składa się z kolumn: "Nazwa klasy", "Opis klasy" i "Akcja". W ostatniej kolumnie mamy możliwość usunięcia klasy dokumentów, jej edytowania oraz za pomocą przycisku "^" możemy zmienić kolejność klas dokumentów. Według tej kolejności wyświetlane są klasy dokumentów np.: przy dodawaniu nowego pliku do archiwum.

Dodawanie klasy dokumentów

Aby dodać nową klasę wciskamy przycisk Nowa klasa, po czym pojawi się nam formularz dodawania:


Należy zdefiniować wszystkie własności dla klasy i dodać ją przyciskiem "Dodaj klasę dokumentów". Ważność dokumentów polega na wybraniu jednej z 3 opcji: "Liczba dni", gdzie określamy przez ile dni od daty dodania dokumentu jest on ważny, "Do dnia", gdzie określamy konkretną datę ważności oraz "Okres", gdzie wybieramy z listy rozwijalnej okres ważności, np.: tydzień, miesiąc, itp. Katalog zapisu dokumentów wybieramy z listy rozwijalnej, która zawiera wszystkie katalogi dostępne w systemie.

Usuwanie klasy dokumentów

Klasę dokumentów usuwamy za pomocą przycisku "Usuń", znajdującym się w tabeli w kolumnie "Akcja". Po usunięciu klasy dokumentów zostaniemy o tym poinformowani komunikatem.

Warning
titleUwaga

Wraz z usunięciem klasy dokumentów zostają usunięte wszystkie pliki z bazy danych i dysku, które do niej należały.

Edycja klasy dokumentów

W celu edycji klasy dokumentów należy nacisnąć na przycisk "Edytuj" w tabeli z klasami dokumentów.

Info
titleZmiana katalogu

W przypadku zmiany katalogu dotychczasowe pliki nie zostaną przeniesione do nowej lokalizacji. Jeżeli na klasie jest włączone indeksowanie, to folder indexDir przechowujący indeksy zostanie przeniesiony do nowego katalogu.

 

Rysunek przedstawia widok edycji klasy dokumentów. Na górze znajduje się formularz do edycji klasy dokumentów. Jego pola są uzupełnione obecnymi własnościami klasy. Po zmianie danych należy je zatwierdzić przyciskiem "Zmień klasę dokumentów". Pod formularzem znajdują się 3 zakładki: "Indeksy", "Akcje", "Ochrona".

  • Indeksy klasy dokumentów
Info

Indeksy klasy dokumentów są to pola, za pomocą których możemy opisać dodawany dokument. Na ich podstawie można wyszukiwać określone dokumenty.

Po wejściu w zakładkę pojawi się następujący widok:

Na rysunku 6.3.3 znajduje się tabela przedstawiająca wszystkie indeksy klasy dokumentów.

Tabela składa się z kolumn: "Nazwa indeksu", "Opis indeksu" i "Akcja". W ostatniej kolumnie mamy możliwość usunięcia indeksu, jego edycji oraz za pomocą przycisku "^" możemy zmienić kolejność indeksów. Według tej kolejności wyświetlane są indeksy np.: przy dodawaniu nowego pliku do archiwum.

Dodawanie indeksu odbywa się przy pomocy formularza.

Do uzupełnienia są pola z nazwą, opisem i typem indeksu. Do wyboru są następujące typy indeksu:

    • Całkowity - liczby całkowite,
    • Zmiennoprzecinkowy - liczby zmiennoprzecinkowe,
    • Tekstowy - dowolne ciągi znaków,
    • Data - data w postaci "yyyy-mm-dd"
    • Data i czas - data i czas w postaci "yyyy-mm-dd hh:MM:ss"
    • Lista wartości - zdefiniowana lista z wartościami do wyboru. Wartości należy uzupełnić w polu "Wartości". Każda wartość musi być w osobnej linii.

Każdy indeks możemy edytować. W tym celu należy nacisnąć przycisk "Edytuj" w tabeli z indeksami. Pojawi się wtedy formularz taki sam jak w przypadku dodawania indeksu. Pola będą uzupełnione obecnymi wartościami indeksu. Po dokonanych zmianach należy zatwierdzić je przyciskiem "Zmień indeks".

Warning
titleUwaga

Jeżeli zmienimy typ indeksu, to wszystkie obecne dane dla tego indeksu zostaną utracone.

Dla indeksów typu "tekst" oraz "lista wartości" możliwe jest ustawienie wzorców, które posłużą do podmiany wartości indeksów. Przy dodawaniu dokumentu do archiwum wartość indeksu zostanie najpierw podmieniona kolejno przez wszystkie wzorce, a dopiero potem ustawiona w archiwum dla danego dokumentu. Dotyczy to również sytuacji dodawania dokumentu jako nowa wersja (najpierw zostaną podmienione indeksy, a dopiero potem wyszukany pasujący dokument).

Jako wzorca podmiany wartości indeksu możliwe jest ustawienie:

  • ciągu znaków - zostanie podmieniony każdy ciąg znaków w wartości indeksu pasujący do podanego ciągu znaków w definicji indeksu
  • wyrażenia regularnego - zostanie podmieniony każdy ciąg znaków w wartości indeksu pasujący do podanego wyrażenia regularnego w definicji indeksu

 

  • Akcje

System daje możliwość zdefiniowania określonych akcji, które będą się wykonywały po wykonaniu pewnych czynności związanych z klasą dokumentów. Główny widok zakładki prezentuje się następująco:

Tabela przedstawia akcję o nazwie "Dodanie wniosku urlopowego", której źródłem jest podłączenie dokumentu z archiwum, a wykonywaną akcją jest utworzenie procesu "Wniosek urlopowy". Dodatkowo mapowane są dwa indeksy, czyli podczas dodawania dokumentu, indeksy "Data rozpoczęcia" i "Rodzaj urlopu" zostaną przypisane do takich samych zmiennych występujących w pierwszy zadaniu procesu "Wniosek urlopowy".

Po kliknięciu w przycisk Nowa akcja wyświetlony zostanie formularz dodawania akcji:

Należy podać nazwę akcji, wybrać źródło akcji, typ akcji, jeżeli jest wymagane, to również nazwę procesu oraz mapowanie indeksów. Tak zdefiniowaną akcję dodajemy przyciskiem "Dodaj akcje".

Akcje posiadają źródło oraz typ. Źródłem akcji jest czynność, po której akcja zdefiniowana w polu "Typ" zostanie wykonana. Akcje dla klasy dokumentów odnoszą się oczywiście tylko do dokumentów należących do tej klasy.

Rodzaje akcji:

  1. Źródło akcji: Dodanie nowego dokumentu z poziomu procesu ("Dokumenty procesu -> Dołącz z dysku" na formularzu zadania).
    1. Typ akcji: Utworzenie nowego procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jaki proces zostanie utworzony i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po dodaniu dokumentu z poziomu procesu, zostanie utworzony nowy, zdefiniowany proces, do którego zostanie dołączony dodany dokument oraz zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów dokumentu do odpowiadających im zmiennych w nowym procesie.
    2. Typ akcji: Przepisanie indeksów z procesu do dokumentu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jakiego procesu dotyczy akcja i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po dodaniu dokumentu z poziomu zdefiniowanego procesu, zostaną przepisane wartości z mapowanych zmiennych procesu do odpowiadających im indeksów dokumentu.
    3. Typ akcji: Uruchomienie skryptu.
      Opis: W tym zestawieniu należy podać ścieżkę do skryptu. Po dodaniu dokumentu z poziomu zdefiniowanego procesu, zostanie wywołany skrypt znajdujący się pod wskazaną ścieżką.
  2. Źródło akcji: Dodanie nowego dokumentu z poziomu archiwum (Archiwum -> Dodaj dokument).
    1. Typ akcji: Utworzenie nowego procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jaki proces zostanie utworzony i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po dodaniu dokumentu z poziomu archiwum, zostanie utworzony nowy, zdefiniowany proces, do którego zostanie dołączony dodany dokument oraz zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów dokumentu do odpowiadających im zmiennych w nowym procesie.
    2. Typ akcji: Podłączenie dokumentu do procesów.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, do jakich procesów będzie dołączany dokument i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po dodaniu dokumentu z poziomu archiwum, zostanie on podłączony do wszystkich instancji zdefiniowanego procesu, których mapowane zmienne mają takie same wartości jak odpowiadające im indeksy dokumentu.
    3. Typ akcji: Uruchomienie skryptu.
      Opis: W tym zestawieniu należy podać ścieżkę do skryptu. Po dodaniu dokumentu z poziomu archiwum, zostanie wywołany skrypt znajdujący się pod wskazaną ścieżką.
  3. Źródło akcji: Zmiana danych w procesie.
    1. Typ akcji: Przepisanie indeksów z procesu do dokumentu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jaki proces zostanie utworzony i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po zmianie wartości w mapowanych zmiennych procesu, zostaną one automatycznie przepisane do odpowiadających im indeksów w podłączonych do tego procesu dokumentach.
  4. Źródło akcji: Podłączenie dokumentu z archiwum ("Dokumenty procesu -> Dołącz z archiwum" na formularzu zadania).
    1. Typ akcji: Utworzenie nowego procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jaki proces zostanie utworzony i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po dołączeniu dokumentu z archiwum do procesu, zostanie utworzony nowy, zdefiniowany proces, do którego zostanie dołączony dodany dokument oraz zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów dokumentu do odpowiadających im zmiennych w nowym procesie.
    2. Typ akcji: Przepisanie indeksów z dokumentu do procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jakiego procesu dotyczy akcja i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po dołączeniu dokumentu z archiwum do procesu, zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów dokumentu do odpowiadających im zmiennych w tym procesie.
    3. Typ akcji: Uruchomienie skryptu.
      Opis: W tym zestawieniu należy podać ścieżkę do skryptu. Po dołączeniu dokumentu z archiwum do procesu, zostanie wywołany skrypt znajdujący się pod wskazaną ścieżką.
  5. Źródło akcji: Odłączenie dokumentu ("Dokumenty procesu" na formularzu zadania).
    1. Typ akcji: Utworzenie nowego procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jaki proces zostanie utworzony i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po odłączeniu dokumentu od procesu, zostanie utworzony nowy, zdefiniowany proces, do którego zostanie dołączony dokument, który odłączyliśmy oraz zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów dokumentu do odpowiadających im zmiennych w nowym procesie.
    2. Typ akcji: Usunięcie dokumentu.
      Opis: Po odłączeniu dokumentu od procesu, dokument zostanie całkowicie usunięty z dysku i systemu.
    3. Typ akcji: Przepisanie indeksów z dokumentu do procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jakiego procesu dotyczy akcja i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po odłączeniu dokumentu od procesu, zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów dokumentu do odpowiadających im zmiennych w tym procesie.
    4. Typ akcji: Uruchomienie skryptu.
      Opis: W tym zestawieniu należy podać ścieżkę do skryptu. Po odłączeniu dokumentu od procesu, zostanie wywołany skrypt znajdujący się pod wskazaną ścieżką.
  6. Źródło akcji: Usunięcie dokumentu.
    1. Typ akcji: Utworzenie nowego procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jaki proces zostanie utworzony i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po usunięciu dokumentu z archiwum, zostanie utworzony nowy, zdefiniowany proces oraz zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów usuniętego dokumentu do odpowiadających im zmiennych w nowym procesie.
    2. Typ akcji: Uruchomienie skryptu.
      Opis: W tym zestawieniu należy podać ścieżkę do skryptu. Po usunięciu dokumentu, zostanie wywołany skrypt znajdujący się pod wskazaną ścieżką.
  7. Źródło akcji: Wygaśnięcie dokumentu.
    1. Typ akcji: Utworzenie nowego procesu.
      Opis: W tym zestawieniu należy zdefiniować, jaki proces zostanie utworzony i jakie indeksy będą mapowane na jakie zmienne procesu. Po wygaśnięciu dokumentu, zostanie utworzony nowy, zdefiniowany proces, do którego zostanie dołączony dokument, którego ważność się skończyła oraz zostaną przepisane wartości z mapowanych indeksów dokumentu do odpowiadających im zmiennych w nowym procesie.
    2. Typ akcji: Usunięcie dokumentu.
      Opis: Po wygaśnięciu dokumentu, dokument zostanie całkowicie usunięty z dysku i systemu.
    3. Typ akcji: Uruchomienie skryptu.
      Opis: W tym zestawieniu należy podać ścieżkę do skryptu. Po wygaśnięciu dokumentu, zostanie wywołany skrypt znajdujący się pod wskazaną ścieżką.

 

  • Ochrona

W tej zakładce możemy definiować uprawnienia odnośnie konkretnych klas dokumentów. Widok przedstawia się następująco:


Rysunki przedstawiają odpowiednio główny widok uprawnień do klasy dokumentów oraz formularz dodawania nowych uprawnień (pod przyciskiem Nowe uprawnienie). Uprawnienia dzielą się na następujące typy:

  • Poziom uprawnienia - z listy rozwijalnej wybieramy poziom uprawnienia do klasy dokumentów. Do wyboru jest podgląd dokumentów z tej klasy (Odczyt), modyfikowanie klasy (Modyfikacja) oraz Usuwanie klasy (Usuwanie). Modyfikacja zawiera również poziom Odczyt, a Usuwanie zawiera Modyfikację i Odczyt.
  • Dodawanie dokumentów:
    • W archiwum - uprawnienie do dodawania nowych dokumentów do tej klasy z poziomu archiwum (od wersji 3.1.26)
    • W procesie - uprawnienie do dodawania nowych dokumentów do tej klasy z poziomu procesu (od wersji 3.1.26)
  • Drukowanie - możliwość zbiorczego drukowania dokumentów.
  • Podgląd z poziomu zadania - możliwość wyświetlenia wszystkich dokumentów z tej klasy z poziomu zadania.
  • Uprawnienie warunkowe - dodatkowe uprawnienia, definiujące do jakich konkretnie dokumentów użytkownik/grupa mają uprawnienie.
  • Odłączanie dokumentu w procesie - uprawnienie definiujące kto będzie miał możliwość odłączenia dokumentu z poziomu dokumentów w procesie.
    Dostępne opcje:
  • Domyślnie - na dowolnym etapie, gdy jest właścicielem - użytkownik może odłączyć swój dokument na dowolnym etapie procesu
  • Tylko dokument, który dodał na tym etapie - użytkownik może odłączyć swój dokument tylko na etapie, na którym go dodał
  • Wszystkie dokumenty w procesie - użytkownik może odłączyć dokumenty wszystkich użytkowników na dowolnym etapie
Info
titleUwaga

Sprawdzając uprawnienia, brane pod uwagę są uprawnienia użytkownika oraz grup, do których jest przypisany.

Wybierane jest najwyższe uprawnienie: "Wszystkie dokumenty w procesie" > "Domyślnie - na dowolnym etapie, gdy jest właścicielem " > "Tylko dokument, który dodał na tym etapie"

czyli przykładowo użytkownik ma ustawienie domyślne, ale jedna z jego grup ma ustawione "Wszystkie dokumenty w procesie", więc użytkownik będzie mógł odłączyć wszystkie dokumenty w procesie z danej klasy dokumentów.

 

Połączenie logiczne między warunkami - (dostępne tylko z poziomu edycji uprawnienia) określa, czy pomiędzy uprawnieniami jest połączenie wykluczające (logiczne AND), czy sumujące (logiczne OR); wartość domyślna: sumujące (od wersji 3.1.67).

Po zaznaczeniu checkboxa z uprawnieniami warunkowymi pojawi się dodatkowy formularz z wyborem warunku. Można zdefiniować następujące uprawnienia warunkowe:

  1. Porównanie wartości - definiujemy porównanie wybranego indeksu klasy do wpisanej wartości. Wyświetlane będą te dokumenty, które spełniają zdefiniowany warunek.
  2. Dokumenty w zadaniach użytkownika - wyświetlane będą tylko dokumenty z zadań, w których udział brał użytkownik, dla którego zdefiniowane jest uprawnienie.
  3. Dokumenty w zadaniach użytkowników z jednostki organizacyjnej użytkownika - wyświetlane będą tylko dokumenty z zadań, w których udział brali użytkownicy, należący do tej samej jednostki organizacyjnej, co użytkownik, dla którego zdefiniowane jest uprawnienie.
  4. Dokumenty z jednostki organizacyjnej użytkownika wg nazwy- należy wybrać indeks klasy. Wyświetlane będą te dokumenty, których wartością wybranego indeksu będzie nazwa którejkolwiek jednostki organizacyjnej użytkownika, dla którego zdefiniowane jest uprawnienie.
  5. Dokumenty z jednostek organizacyjnych podległych użytkownikowi wg nazwy - należy wybrać indeks klasy. Wyświetlane będą te dokumenty, których wartością wybranego indeksu będzie nazwa którejkolwiek z podległych jednostek użytkownika, dla którego zdefiniowane jest uprawnienie.
  6. Dokumenty z jednostki organizacyjnej użytkownika wg symbolu - należy wybrać indeks klasy. Wyświetlane będą te dokumenty, których wartością wybranego indeksu będzie symbol którejkolwiek jednostki organizacyjnej użytkownika, dla którego zdefiniowane jest uprawnienie (od wersji 3.2.18).
  7. Dokumenty z jednostek organizacyjnych podległych użytkownikowi wg symbolu - należy wybrać indeks klasy. Wyświetlane będą te dokumenty, których wartością wybranego indeksu będzie symbol którejkolwiek z podległych jednostek użytkownika, dla którego zdefiniowane jest uprawnienie od wersji 3.2.18).
Info

Jeżeli użytkownik należy do kilku grup, które posiadają nadane uprawnienia warunkowe, to domyślnie brana jest część wspólna przy określaniu uprawnień tego użytkownika (operator logiczny AND). Natomiast w obrębie jednej grupy domyślnie uprawnienia są sumowane dla użytkownika (operator logiczny OR).

Istnieje możliwość ustawienia operatora logicznego dla połączenia między uprawnieniami, które posiadają warunki (edycja danej klasy dokumentów dokumentów) oraz między warunkami w uprawnieniach (edycja danego uprawnienia). Wartości do wyboru połączeń to: sumujące (OR) i wykluczające (AND).

W tabeli na rysunku mamy przedstawione dodane uprawnienia dotyczące edytowanej klasy dokumentów. Kolumna "Grupa" określa, czy uprawnienie dotyczy grupy, czy użytkownika. Natomiast kolumna "Akcja" umożliwia usuwanie i edycję uprawnień, dodanych tylko z tego poziomu. Dla uprawnień dodanych globalnie (patrz Zarządzanie uprawnieniami) mamy informację w postaci "Administracja -> Uprawnienia". Z takimi uprawnieniami nie możemy w tym miejscu nic zrobić, gdyż są one jedynie informacyjne. W tabeli widać, że użytkownik "anowak" ma uprawnienie do modyfikacji dokumentów. Zostały mu one nadane w tym miejscu. Takie uprawnienie można usunąć oraz modyfikować. Innym uprawnieniem są pełne uprawnienie odnośnie edytowanej klasy dokumentów dla użytkownika "admin". Zostały one nadane w uprawnieniach globalnych.

Pod tabelą znajduje się formularz dodawania uprawnienia do edytowanej klasy. W pierwszym polu należy wybrać użytkownika bądź grupę. Wybór ten odbywa się za pomocą przycisków "Użytkownicy" bądź "Grupy". Po naciśnięciu pierwszego przycisku ukaże nam się okno z wyborem użytkowników (patrz rysunek 2.3 oraz jego opis w Zarządzanie grupami). Po naciśnięciu przycisku "Grupy" otworzy się okno z wyborem grup (patrz rysunek 3.2 i jego opis w Zarządzanie użytkownikami). Następnie checkboxami zaznaczamy typy uprawnień jakie chcemy nadać do tej klasy. Na koniec dodajemy uprawnienie za pomocą przycisku "Dodaj uprawnienie".

Jeżeli chcemy usunąć uprawnienie, należy nacisnąć na przycisk "Usuń" w tabeli z uprawnieniami.

Za pomocą przycisku "Zmień" w tabeli z uprawnieniami, można edytować uprawnienie. Po naciśnięciu przycisku pojawi się formularz zmiany uprawnienia. Pola są już uzupełnione obecnymi wartościami. Uprawnienia warunkowe znajdują się w tabeli pod formularzem zmiany. Możemy je usunąć za pomocą przycisku "Usuń". Te zmiany zapisywane są automatycznie, natomiast zmiany na formularzu należy zatwierdzić przyciskiem "Zmień uprawnienie".

W uprawnieniach warunkowych w wartości warunku można użyć też zmiennej <USERNAME>. Wtedy w jej miejsce jest wstawiany login zalogowanego użytkownika, który wykonuje wyszukiwanie dokumentu. Przykładowe ustawienie :

  • Klasy powiązane

W tej zakładce możemy definiować powiązania pomiędzy klasami dokumentów. Powiązania te umożliwiają wyszukiwanie dokumentów powiązanych z danym dokumentem na podstawie określonych w definicji powiązania indeksów. Informacje o powiązanych dokumentach widoczne będą podczas podglądu dokumentu oraz w wynikach wyszukiwania dokumentów w Archiwum -> Klasy dokumentów.

Poniższy rysunek przedstawia widok zakładki "Klasy powiązane" z dodanym jednym powiązaniem pomiędzy edytowaną klasą ("Klasa testowa") a klasą "Klasa testowa 2". W tabelce mamy wyszczególnione indeksy po których połączone są te dwie klasy, oraz indeksy z klasy "Klasa testowa 2" które będą widoczne w tabelce z wyszukanymi dokumentami powiązanymi.


Powiązanie to oznacza, że gdy wyszukamy dokument z klasy "Klasa testowa", to w powiązanych dokumentach wyświetlą się wszystkie dokumenty z klasy "Klasa testowa 2" mające wartość indeksu "Indeks testowy 1" równą wartości indeksu "Indeks tekstowy 1" z klasy "Klasa testowa". Dokumenty te będą opisane indeksami "Indeks testowy 1", "Indeks całkowity 2", "Indeks data 1"

Poniżej przedstawiona została konfiguracja nowego powiązania dostępna po wciśnięciu przycisku "Nowe powiązanie".

Na samym początku należy wybrać klasę dokumentów z którą chcemy powiązać edytowaną klasę.

Po wybraniu klasy wyświetlą się pola pozwalające określić indeksy po których chcemy powiązać klasy dokumentów, oraz indeksy wyświetlane podczas przeglądania powiązanych dokumentów.

Następnie należy zdefiniować indeksy po których chcemy powiązać klasy. Wybrana musi zostać przynajmniej jedna para indeksów by można utworzyć powiązanie. Z lewej strony wybieramy indeks z klasy źródłowej (edytowanej), a z prawej odpowiadający mu indeks z klasy powiązanej z klasą źródłową.


Po wybraniu indeksu źródłowego na liście z indeksami powiązanymi wyświetlą się tylko indeksy o odpowiadającym mu typie. Na rysunku poniżej jest to typ całkowity. Możemy wybrać więcej niż jedną parę indeksów. W takim przypadku wyszukane zostaną dokumenty mające wszystkie określone indeksy o takich samych wartościach.

Następnym krokiem jest wybranie wyświetlanych indeksów. W przypadku w którym nie zostanie wybrany żaden indeks do wyświetlania, wyświetlone zostaną wszystkie indeksy z danej klasy.

Ostatnia opcja pozwala zdefiniować separator którym oddzielone są indeksy w dokumencie dla którego szukamy dokumentów powiązanych. Jeśli ustawimy tę wartość na dowolny ciąg znaków np. ",", to zawartość indeksów tekstowych zdefiniowanych w powiązaniu zostanie rozdzielona po separatorze i wyszukane zostaną wszystkie dokumenty mające indeksy należące do tak utworzonego zbioru.

Przykładowo jeśli zdefiniowaliśmy separator jako znak przecinka "," to mając indeks tekstowy o wartości "Wartość 1,Wartość 2,Wartość 3" wyszukane zostaną wszystkie dokumenty których określony indeks zawiera "Wartość 1" LUB "Wartość 2" LUB "Wartość 3".

Gdy separator nie zostanie zdefiniowany wartości indeksów tekstowych traktowane będą jak zwykły ciąg znaków.

Ostatecznie uzupełniony formularz dodawania nowego powiązania pomiędzy klasami dokumentów, reprezentujący powiązanie przedstawione na początku tej sekcji przedstawiony jest na rysunku poniżej.

Zmiana wartości w polu "Nazwa klasy" spowoduje wyczyszczenie formularza.

Dana klasa dokumentów może być powiązana z dowolną liczbą klas.

Zakładka "Klasy powiązane" umożliwia również usuwanie oraz edytowanie powiązania. W przypadku edycji wyświetlony zostanie uzupełniony formularz widoczny na poprzednim rysunku. Sposób postępowania w przypadku edycji jest analogiczny do sposobu postępowania w przypadku dodawania powiązania.

Warning
titleUwaga

Nie ma możliwości dodania drugiego powiązania pomiędzy klasami które są już ze sobą powiązane. W przypadku takiej próby użytkownik zostanie poinformowany odpowiednim komunikatem.

English
Numbered Headings
start-numbering-ath2

Document classes 

Info

The document class collects documents of the same type and gives them specific actions.


The document class has the following properties:

  • Name - unique name of the document class.
  • Description - description of the document class.
  • Maximum file size [MB] - specifies the maximum file size that can be added to this class of documents expressed in MB
  • Validity of documents - determines the period for which documents belonging to this class are saved.
  • Document storage directory - directory in which documents belonging to this class are saved.
  • Indexing - determines whether documents in this class can be searched using full-text search.
  • Encryption - determines whether documents are stored on the disk in an encrypted form.
  • Compression - determines whether documents are stored on the disk in a compressed form.
  • Logical connection between authorizations having the conditions - (available only from the level of document class edit) determines whether the permutation between the permissions has an exclusive (logical AND) or summing (logical OR) connection; default value: negative.

The figure shows the view of the Document Classes tab. Table is showing all document classes in the system and a button for adding a new class.

The table consists of columns: "Class name", "Class description" and "Action". In the last column we have the option to delete the document class, edit it and use the "^" button to change the order of document classes. According to this order, document classes are displayed, eg when adding a new file to the archive.


Adding a document class 

To add a new class, press the New class button, and then the add form will appear:

Define all properties for the class and add it using the "Add document class" button. The validity of documents consists of selecting one of three options: "Number of days", where we specify how many days from the date of adding the document it is valid, "Valid till", where we specify a specific expiration date and "Period", where we choose from the drop-down list , eg: week, month, etc. The document storage directory is selected from the drop-down list, which contains all the catalogs available in the system.

Removing a document class 

To remove the document class use the "Delete" button in the table in the "Action" column. After deletion of the document class, we will be informed about it by a message.

Warning
titleCaution

With the removal of the document class, all files from the database and disk that belonged to it are deleted.

Editing a document class 

To edit the document class, click on the "Edit" button in the table with the document classes.

Info
titleChange directory
If directory is changed, all existing files will not be moved to the new location. If indexing is enabled on the class, the indexDir folder holding the indexes will be moved to the new directory.

 

The figure shows the document class edit view. At the top there is a form for editing the document class. Its fields are supplemented by the current class properties. After changing the data, confirm it with the "Change document class" button. Under the form there are 3 tabs: "Indexes", "Actions", "Protection".

 

Document classes indexes

Info

Document class indexes are fields where we can describe the document being added. Based on them, you can search for specific documents.

 

After entering the tab, the following view will appear:

Figure 6.3.3 has a table showing all indexes of the document class.

The table consists of columns: "Index name", "Index description" and "Action". In the last column we have the ability to delete the index, its edition and using the "^" button we can change the order of the indexes. In this order, indexes are displayed, eg when adding a new file to the archive.

The index is added using the form.

Fields with the name, description and type of the index are to be filled. The following index types are available:

    • Integer - integers,
    • Floating point - floating point numbers,
    • Text - any strings of characters,
    • Date - date in the form "yyyy-mm-dd"
    • Date and time - date and time in the form 'yyyy-mm-dd hh: MM: ss'
    • Value list - a defined list with values to choose from. Values should be completed in the "Values" field. Each value must be on a separate line.

 

Each index can be edited. To do this press the "Edit" button in the table with indexes. The same form will then appear as in the case of adding the index. The fields will be filled with the current values of the index. After making changes confirm them with the "Change index" button.

Warning
titleAttention

If we change the index type, all current data for this index will be lost.

For indexes such as "text" and "list of values" it is possible to set patterns that will be used to substitute index values. When adding a document to the archive the index value will be first exchanged successively by all patterns and only then set in the archive for a given document. This also applies to the situation of adding a document as a new version (the indexes will be changed first and then the matching document will be found). 

As a substitution pattern of the index value it is possible to set:

  • string - every string in the index value matching any given string in the index definition will be substituted
  • regular expression - any string in the index value matching any given regular expression in the index definition will be substituted 


Actions

The system gives the possibility to define specific actions that will be performed after performing certain activities related to the document class. The main view of the tab is as follows:

The table presents the action called "Vacation request" the source of which is connecting the document with the archive. The action being performed is the creation of the "Vacation request" process. In addition two indexes are mapped, i.e. when adding a document the indexes "Start date" and "Type of leave" will be assigned to the same variables appearing in the first task of the "Vacation request" process.

After clicking the New action button the form for adding actions will be displayed:

Enter action name, select action source, action type and if required also the name of the process and index mapping. The action defined in this way is added with the "Add action" button.

The action has a source and type. The action source is the activity after which the action defined in the "Type" field will be performed. Actions for a document class refer only to documents belonging to this class.

 

Types of actions:

  1. Action Source: Adding a new document from the process level ("Process documents -> Attach from disk" on the task form).

a)   Action type: Create a new process.

Description: In this statement you should define which process will be created and which indexes will be mapped to which process variables. After adding a document from the process level, a new, defined process will be created to which the added document will be attached and the values from mapped document indexes will be rewritten to the corresponding variables in the new process.

b)   Action type: Rewrite indexes from the process to a document.

Description: In this statement, it is necessary to define which process the action applies to and which indexes will be mapped to which process variables. After adding a document from the defined process level, the values from mapped process variables will be rewritten to the corresponding document indexes.

c)    Action type: Run the script.

Description: In this statement, you must provide the path to the script. After adding the document from the defined process level, the script under the indicated path will be called.

2. Action source: Adding a new document from the archive level (Archive -> Add document).

a)    Action type: Create a new process.

Description: In this summary you must define which process will be created and which indexes will be mapped to which process variables. After adding a document from the archive level, a new, defined process will be created, to which the added document will be attached and values from mapped document indexes will be rewritten to the corresponding variables in the new process.

b)   Action type: Connect the document to processes.

Description: In this summary you should define to which processes the document will be attached and which indexes will be mapped to which process variables. After adding a document from the archive level, it will be connected to all instances of the defined process whose mapped variables have the same values as the corresponding document indexes.

c)    Action type: Run the script.

Description: The script path should be provided in this statement. After adding the document from the archive level, the script located under the path will be called.

3. Action source: Changing data in the process.

a)    Action type: Transfer of indexes from the process to the document.

Description: In this summary you must define which process will be created and which indexes will be mapped to which process variables. After changing values in mapped process variables, they will be automatically rewritten to the corresponding indexes in the documents connected to this process

4. Action source: Connecting the document from the archive ("Process documents -> Attach from archive" on the task form).

a)    Action type: Create a new process.

Description: In this summary you must define which process will be created and which indexes will be mapped to which process variables. After attaching the document from the archive to the process, a new, defined process will be created, to which the added document will be attached, and values from the mapped document indexes will be rewritten to the corresponding variables in the new process.

b)   Action type: Transfer of indexes from the document to the process.

Description: In this summary you should define which process the action applies to and which indexes will be mapped to which process variables. After attaching the document from the archive to the process, the values from the mapped document indexes will be rewritten to the corresponding variables in the process.

c)    Action type: Run the script.

Description: The script path should be provided in this statement. After attaching the document from the archive to the process, the script located under the path will be called.

5. Action source: Disconnecting the document ("Process documents" on the task form).

a)    Action type: Create a new process.

Description: In this summary you must define which process will be created and which indexes will be mapped to which process variables. After disconnecting the document from the process, a new, defined process will be created, to which the attached document will be attached, and values from the mapped document indexes will be rewritten to the corresponding variables in the new process.

b)   Action type: Delete document.

Description: After disconnecting the document from the process, the document will be completely removed from the disk and the system.

c)    Action type: Transfer of indexes from the document to the process.

Description: In this summary you should define which process the action applies to and which indexes will be mapped to which process variables. After disconnecting the document from the process, values from the mapped document indexes will be rewritten to the corresponding variables in the process.

d)   Action type: Run the script.

Description: The script path should be provided in this statement. After disconnecting the document from the process, the script located under the path will be called.

6. Action source: Deleting the document.

a)   Action type: Create a new process.

Description: In this summary you must define which process will be created and which indexes will be mapped to which process variables. After deleting the document from the archive, a new, defined process will be created and values from the mapped indexes of the deleted document will be rewritten to the corresponding variables in the new process.

b)   2. Action type: Run the script.

Description: The script path should be provided in this statement. After the document is deleted, the script located under the path will be called.

7. Action source: Expiry of the document.

a)    Action type: Create a new process.

Description: In this summary you must define which process will be created and which indexes will be mapped to which process variables. After the document expires, a new, defined process will be created, to which the expired document will be attached, and values from the mapped document indexes will be rewritten to the corresponding variables in the new process.

b)   Action type: Delete document.

Description: After the document has expired, the document will be completely removed from the disk and system.

c)    Action type: Run the script.

Description: The script path should be provided in this statement. After the document has expired, the script located under the specified path will be called. 

 

Protection

In this tab we can define permissions for specific document classes. The view is as follows:


 

The figures show respectively the main view of the document class permissions and the form for adding new permissions (under the New permission button). Permissions are divided into the following types:

  • Permission level - select the permission level for the document class from the drop-down list. You can choose to view documents from this class (Read), modify the class (Modify) and Delete the class (Delete). The modification also contains the level Read and the Delete contains the modification and Read.
  • Adding documents:
    • In the archive - permission to add new documents to this class from the archive level (from version 3.1.26)
    • In the process - permission to add new documents to this class from the process level (from version 3.1.26)
  • Printing - the ability to print documents in bulk.
  • Preview from the task level - the ability to view all documents from this class from the task level.
  • Conditional permission - additional rights defining which documents the user / group has the access to.
  • Logical connection between conditions - (available only from the permission edit level) specifies whether between the permissions there is an exclusion (logical AND) or an additive (logical OR) connection; default value: summing (from version3.1.67).

 

After selecting the checkbox with conditional permissions an additional form with a condition selection will appear. The following conditional permissions can be defined:

  1. Value comparison - we define the comparison of the selected class index to the entered value. The documents that meet the defined condition will be displayed.
  2. Documents in user tasks - only documents from tasks in which the user for whom the permission is defined participated will be displayed.
  3. Documents in user tasks from the user's organizational unit - only documents from tasks in which users who belong to the same organizational unit as the user for whom the permission is defined will be displayed.
  4. Documents from the user's organizational unit by name - select the class index. The documents whose value of the selected index will be the name of any user's organizational unit for which the permission is defined will be displayed.
  5. Documents from organizational units subordinate to the user by name - select the class index. The documents whose value of the selected index will be the name of any of the user's subordinate units for which the permission is defined will be displayed.
  6. Documents from the user's organizational unit by symbol - select the class index. The documents whose value of the selected index will be the symbol of any user's organizational unit for which the permission is defined (from version 3.2.18) will be displayed.
  7. Documents from organizational units subordinate to the user by symbol - select the class index. The documents whose value of the selected index will be the symbol of any subordinate user units for which the permission has been defined will be displayed (from version 3.2.18).

Info

If a user belongs to several groups that have been granted conditional rights, then by default the common part is used to determine the rights of that user (logical operator AND). Within one group defaults are added to the user (logical operator OR).

It is possible to set a logical operator for the connection between permissions that have conditions (editing a given document class) and between conditions in permissions (editing a given permission). The connection values which can be chosen are summing (OR) and excluding (AND).

The table in the figure shows the added rights for the edited document class. The "Group" column indicates whether the permission applies to the group or the user. The "Action" column, on the other hand, allows you to delete and edit permissions added only from this level. For globally added permissions (see Permission Management ) you have information in the form "Administration -> Permissions". We cannot do anything with such permissions in this place because they are only informative. The table shows that the "anowak" user has the right to modify documents. They were given to him here. This permission can be removed and modified. Another permission is the full permission over the edited document class for the user "admin". They were granted in global permissions.

Below the table there is a form for adding permission to the edited class. In the first field select a user or group. This selection is done using the "Users" or "Groups" buttons. After pressing the first button a window will appear showing the selection of users (see Figure 2.3 and its description in Group management ). After pressing the "Groups" button a window with group selection will open (see Figure 3.2 and its description in User management). Then checkboxes to select the types of permissions we want to give to this class. Finally, you add the permission using the "Add Permission" button.

If you want to delete a permission, press the "Delete" button in the permission table.

Using the "Change" button in the table with permissions, you can edit the permission. After pressing the button, the permission change form will appear. The fields are already filled with current values. Conditional rights are in the table under the change form. We can delete them using the "Delete" button. These changes are saved automatically while changes on the form must be confirmed with the "Change permission" button.

In conditional permissions, you can also use the <USERNAME> variable in the condition value. Then the login of the logged user which performs a document search is inserted.