← Powrót do listy dostępnych walidatorów
Przyjmuje wynik funkcji podanej w parametrze, która ewaluuje dane pod względem prawidłowości. Jeżeli funkcja logiczna zwróci prawdę, to walidator przechodzi dalej. Jeżeli zwróci fałsz, to pokaże komunikat.
Update:
W walidatorze istnieje możliwość walidowania tabel dynamicznych. Aby zwalidować tabelę należy określić, czy sprawdzanie warunku ma się odnosić do każdego wiersza w tabeli, czy też dowolnego wiersza w tabeli.
Przykład 1. Chcę, aby tabela posiadała PRZYNAJMNIEJ JEDEN wpis, gdzie w kolumnie "uzytkownik" wpisana jest nazwa aktualnego użytkownika.
Przykład 2. Chcę, aby formularz przepuszczał użytkownika dalej jedynie w przypadku, gdy WSZYSTKIE wiersze w kolumnie "zadluzenie" są równe 0.
Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej wartości z parametru: "Użycie tabeli w funkcji". Dla przykładu pierwszego będzie to "Funkcja z użyciem kolumn(jakikolwiek wiersz)", dla przykładu drugiego "Funkcja z użyciem kolumn(każdy wiersz)".
UWAGA: Zmienne "Każdy wiersz" i "Jakikolwiek wiersz" nie mogą zostać użyte razem w funkcji walidującej. Pomimo pojawiania się obu z nich w menu wyboru zmiennej to tylko zmienna wybrana w parametrze "Użycie tabeli w funkcji" będzie działać poprawnie.
Po wybraniu odpowiedniego parametru możemy użyć następującego zestawu funkcji:
Dla przykładu 1: eq(item($Jakikolwiek wiersz, $uzytkownik), $aktualny_uzytkownik)
Gdzie: $Jakikolwiek wiersz to zmienna kontekstowa(powinna się pojawić po wpisaniu dolara), $użytkownik to zmienna kolumnowa, którą chcemy sprawdzić, a $aktualny_użytkownik to zmienna przetrzymująca login aktualnego użytkownika.
Dla przykładu 2: eq(item($Każdy wiersz, $zadluzenie), 0)
Gdzie: $Każdy wiersz to zmienna kontekstowa(powinna się pojawić po wpisaniu dolara), a $zadluzenie to zmienna kolumnowa, którą chcemy sprawdzić
Funkcja ( typ : funkcja ) - Funkcja zwracająca wynik typu logicznego.
Potwierdzenie ( typ : wartość logiczna ) - Decyduje o tym, czy okienko informujące o błędzie zastąpić okienkiem potwierdzenia (dla wartości true).
Komunikat ( typ : wartość tekstowa ) - Treść alertu
Użycie tabeli w funkcji ( typ : wartość tekstowa ) - Określa czy, i w jaki sposób użyć wartości kolumn z tabeli dynamicznej
Długość tabeli ( typ : wartość całkowita ) - Liczba wierszy w tabeli(można uzyskać przekazując długość dowolnej z kolumn tabeli)
Zgłoszenia |
Przyjmuje wynik funkcji podanej w parametrze, która ewaluuje dane pod względem prawidłowości. Jeżeli funkcja logiczna zwróci prawdę, to walidator przechodzi dalej. Jeżeli zwróci fałsz, to pokaże komunikat. Można wybrać typ komunikatu. Komunikat może być globalny (tak jak dotychczas), może być wyświetlony przy konretnej zmiennej lub tu i tu (w przypadku opcji podwójnej) Komunikat w trybie potwierdzenia możliwy tylko dla typu komunikatu globalnego.
Update:
W walidatorze istnieje możliwość walidowania tabel dynamicznych. Aby zwalidować tabelę należy określić, czy sprawdzanie warunku ma się odnosić do każdego wiersza w tabeli, czy też dowolnego wiersza w tabeli.
Warunek logiczny(dawniej Funkcja) ( typ : funkcja ) - Funkcja zwracająca wynik typu logicznego. Gdy funkcja zwraca wynik pozytywny to akceptuje walidacje. W przeciwym razie wyświetla komunikat o błędzie
Użycie tabeli w funkcji ( typ : wartość tekstowa ) - Określa czy, i w jaki sposób użyć wartości kolumn z tabeli dynamicznej. Do wybooru: "Funkcja bez użycia kolumn" , "Funkcja z użyciem kolumn(każdy wiersz)" , "Funkcja z użyciem kolumn(jakikolwiek wiersz)"
Parametr ten ustawia dwa ukryte parametry na dynamicznym formularzu, oraz ukrywa/pokazuje parametr "Długość tabeli". Podpinanie zmiennej, lub funkcji pod ten parametr niczego nie zmieni. |
Długość tabeli ( typ : wartość całkowita ) - Liczba wierszy w tabeli (można uzyskać przekazując długość dowolnej z kolumn tabeli) Parametr opcjonalny, ale wymagany do opcji z tabelą.
Parametr ten będzie czyszczony przy każdym ukryciu. Dla pustej tabeli (długość 0 lub mniej) Walidator zakceptuje zadanie. Przy podaniu wartości większej niż ilość wierszy wyrzuci komunikat w formaacie "Nieprawidłowa długość tablicy : X" gdzie X to podana wartość tego parametru |
Typ komunikatu ( typ : lista wartości ) - Lista wyboru konfiguracji pojawienia się komunikatu. Możliwe opcje: "Globalny", Obok zmiennej", "Globalny i obok zmiennej".
Wartość przekazywana do parametru to (po kolei): "global" , "local", "localandglobal". |
Potwierdzenie ( typ : wartość logiczna ) - Informuje o tym, czy wyświetlić okienko potwierdzenia.
Dostępne tylko w trybie globalnym. |
Parametry opcjonalne
Komunikat globalny ( typ : wartość tekstowa ) - Treść komunikatu w oknie z błędem/oknie potwierdzenia.
Zmienne formularza ( typ : zmienna formularza ) - Zmienna, obok której będzie wyświetlony komunikat
Gdy wybierzemy zmienną znajdująca się w tabeli dynamicznej. to w zależności od wybranej "Użycie tabeli w funkcji " będzie inny komunikat. Dla opcji "Funkcja bez użycia kolumn" zostanie wyświetlony komunikat globalny w formacie "[ Nazwa_Zmiennej ] treść_komunikatu" (Przykład 2) Dla pozostałych opcji zostaną zaznaczonę nie pasujące wiersze w danej kolumnie( na czerwono), po najechaniu myszką zostanie wyświetlony komunikat błędu (taki sam dla wszystkich nie pasujących wierszy) (Przykład 1) |
Komunikat obok zmiennej ( typ : wartość tekstowa ) - Treść komunikatu błędu, który pojawi się przy wybranej zmiennej formularza.
W przypadku pustej wartości komunikat sie nie wyświetla. Można to wykorzystać do sterowania komunikatami za pomocą funkcji ifFn() oraz emptyString(). Gdy mamy tylko tryb "Obok zmiennej" i nie będzie żadnego komunikatu to walidator przepuści formularz. |
Powiązane zadania
|