1. Definicja akcji formularzaAkcja formularza jest to zdarzenie, które może wystąpić podczas pracy z formularzem zadania. Zdarzenie to ma przyczynę (np. zmiana wartości pola na formularzu) oraz skutek (np. ukrycie określonych pól na formularzu). Akcja formularza może być wykonana zawsze po wystąpieniu przyczyny lub warunkowo (np. gdy wskazane pole formularza posiada określoną wartość). Akcje formularza przyspieszają prace oraz pozwalają dostarczyć niezbędnych danych do akceptacji zadania.
2. Wybieranie akcji formularzaAkcje formularza mogą zostać wybrane na dwa sposoby. Są one dostępne z poziomu katalogu widocznego globalnie podczas edycji formularza oraz tabeli dostępnej z poziomu edycji poszczególnych komponentów formularza. 2. 1. KatalogKatalog akcji formularza jest dostępny po lewej stronie edytora formularza, jako jedna z zakładek w panelu komponentów. Akcje są pogrupowane według kategorii i posiadają ikony, co ułatwia ich przeglądanie. Dodatkowo dostępny jest filtr, który pozwala wyszukać akcję po nazwie.
Filtrowanie akcji za pomocą pola znajdującego się w górnej części panelu przebiega w następujący sposób:
Po zatrzymaniu kursora myszki na krótki czas nad etykietą akcji wyświetlany jest jej kompletny opis. Pozwala on dokładniej poznać specyfikę określonej akcji, a także podjąć decyzję, czy ilość parametrów pozwala osiągnąć zamierzony cel. Opis posiada takie informacje jak kategoria, nazwa, szczegółowy opis, ilość parametrów, a także ich nazwy.
2. 2. Edycja komponentu formularzaW każdym z komponentów formularza jest dostęp do tabeli zawierającej dodane do niego akcje. Możliwa jest edycja ich parametrów, usuwanie, a także dodawanie kolejnych. W tabeli widoczna jest nazwa akcji formularza, tooltip wyświetlający jej szczegółowy opis oraz kolumna z przyciskiem przejścia do edycji parametrów. Tabela w każdym z komponentów formularza posiada identyczny wygląd (prezentowany poniżej), lecz jej umiejscowienie jest różne i zależne od typu komponentu. Pole formularzaTabela z akcjami formularza w trybie edycji pola znajduje się w zakładce Akcje formularza. Okno z dostępnymi akcjami formularza posiada akcje przeznaczone tylko dla tego typu komponentu. Zawiera zakładki z akcjami pogrupowanymi według kategorii oraz dodatkowy panel wyświetlający szczegółowe informacje każdej z nich po wybraniu dowolnej. Tabela wyboru akcji formularza udostępnia także filtr umieszczony w jej górnej cześci, który ułatwia wyszukanie potrzebnej akcji. Filtrowanie odbywa się w każdej z kategorii oraz dodatkowo pojawia się zakładka Wszystkie, która gromadzi wszystkie rezultaty z pozostałych zakładek.
TabelaTabela z akcjami formularza w trybie edycji tabeli znajduje się pod przyciskiem Akcje formularza. Po jego kliknięciu wyświetla się identyczna tabela pozwalająca zarządzać akcjami formularza dla tego komponentu. Posiada ten sam tryb dodawania nowych akcji z takimi samymi funkcjonalnościami, jak w przypadku pola formularza.
Przycisk akceptacjiTabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza. Przycisk formularzaTabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza. Przycisk generowania pliku PDFTabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza. Przycisk dodawania plikuTabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza. Przycisk drukowania kodu kreskowegoTabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza. 3. Umieszczanie akcji na formularzuAkcje można dodawać do formularza za pomocą operacji przeciągnij i upuść z katalogu lub w trybie edycji poszczególnych komponentów formularza (jak przedstawiono powyżej). Każda z akcji określa docelowy komponent, do którego może zostać dodana. W trybie edycji komponentów formularza wybór jest już automatycznie zawężony do zakładek z listami dostepnych akcji. Podczas operacji przeciągnij i upuść z katalogu dodawanie akcji do właściwych komponentów ułatwia ich podświetlenie:
Wyróżniamy następujące komponenty docelowe: 3. 1. Pole formularza3. 2. Tabela3. 3. Przycisk3. 4. FormularzAkcja może zostać dodana także bezpośrednio do formularza i nie być powiązana z żadnym z komponentów.
4. Tryb podglądu akcji formularzaPodczas edycji formularza możliwe jest także aktywowanie podglądu akcji dodanych do formularza i jego komponentów. Przycisk aktywujący podgląd znanduje się w górnej belce okna edycji formularza. 4. 1. Aktywacja4. 2. Widok podgląduPo aktywacji podglądu przy komponentach formularza, które posiadają akcje, pojawiają się znaczniki, które wskazują ilość dodanych akcji. Znacznik dla całego formularza znajduje się z prawej strony w górnej belce okna edycji formularza. 4. 3. Menu edycjiZnacznik każdej z akcji posiada także menu edycji akcji dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Menu zawiera spis dodanych akcji z możliwością ich usunięcia lub edycji parametrów. 4. 4. Tabela akcjiMożliwe jest także przejście do tabeli akcji formularza poprzez wykonanie dwukliku na znaczniku. |
Akcja formularza jest to zdarzenie, które może wystąpić podczas pracy z formularzem zadania. Zdarzenie to ma przyczynę (np. zmiana wartości pola na formularzu) oraz skutek (np. ukrycie określonych pól na formularzu). Akcja formularza może być wykonana zawsze po wystąpieniu przyczyny lub warunkowo (np. gdy wskazane pole formularza posiada określoną wartość). Akcje formularza przyspieszają prace oraz pozwalają dostarczyć niezbędnych danych do akceptacji zadania.
Akcje formularza mogą zostać wybrane na dwa sposoby. Są one dostępne z poziomu katalogu widocznego globalnie podczas edycji formularza oraz tabeli dostępnej z poziomu edycji poszczególnych komponentów formularza.
Katalog akcji formularza jest dostępny po lewej stronie edytora formularza, jako jedna z zakładek w panelu komponentów. Akcje są pogrupowane według kategorii i posiadają ikony, co ułatwia ich przeglądanie. Dodatkowo dostępny jest filtr, który pozwala wyszukać akcję po nazwie.
Filtrowanie akcji za pomocą pola znajdującego się w górnej części panelu przebiega w następujący sposób:
Po zatrzymaniu kursora myszki na krótki czas nad etykietą akcji wyświetlany jest jej kompletny opis. Pozwala on dokładniej poznać specyfikę określonej akcji, a także podjąć decyzję, czy ilość parametrów pozwala osiągnąć zamierzony cel. Opis posiada takie informacje jak kategoria, nazwa, szczegółowy opis, ilość parametrów, a także ich nazwy.
W każdym z komponentów formularza jest dostęp do tabeli zawierającej dodane do niego akcje. Możliwa jest edycja ich parametrów, usuwanie, a także dodawanie kolejnych. W tabeli widoczna jest nazwa akcji formularza, tooltip wyświetlający jej szczegółowy opis oraz kolumna z przyciskiem przejścia do edycji parametrów. Tabela w każdym z komponentów formularza posiada identyczny wygląd (prezentowany poniżej), lecz jej umiejscowienie jest różne i zależne od typu komponentu.
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji pola znajduje się w zakładce Akcje formularza.
Okno z dostępnymi akcjami formularza posiada akcje przeznaczone tylko dla tego typu komponentu. Zawiera zakładki z akcjami pogrupowanymi według kategorii oraz dodatkowy panel wyświetlający szczegółowe informacje każdej z nich po wybraniu dowolnej.
Tabela wyboru akcji formularza udostępnia także filtr umieszczony w jej górnej cześci, który ułatwia wyszukanie potrzebnej akcji. Filtrowanie odbywa się w każdej z kategorii oraz dodatkowo pojawia się zakładka Wszystkie, która gromadzi wszystkie rezultaty z pozostałych zakładek.
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji tabeli znajduje się pod przyciskiem Akcje formularza.
Po jego kliknięciu wyświetla się identyczna tabela pozwalająca zarządzać akcjami formularza dla tego komponentu. Posiada ten sam tryb dodawania nowych akcji z takimi samymi funkcjonalnościami, jak w przypadku pola formularza.
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Akcje można dodawać do formularza za pomocą operacji przeciągnij i upuść z katalogu lub w trybie edycji poszczególnych komponentów formularza (jak przedstawiono powyżej). Każda z akcji określa docelowy komponent, do którego może zostać dodana. W trybie edycji komponentów formularza wybór jest już automatycznie zawężony do zakładek z listami dostepnych akcji. Podczas operacji przeciągnij i upuść z katalogu dodawanie akcji do właściwych komponentów ułatwia ich podświetlenie:
Wyróżniamy następujące komponenty docelowe:
Akcja może zostać dodana także bezpośrednio do formularza i nie być powiązana z żadnym z komponentów.
Podczas edycji formularza możliwe jest także aktywowanie podglądu akcji dodanych do formularza i jego komponentów. Przycisk aktywujący podgląd znanduje się w górnej belce okna edycji formularza.
Po aktywacji podglądu przy komponentach formularza, które posiadają akcje, pojawiają się znaczniki, które wskazują ilość dodanych akcji. Znacznik dla całego formularza znajduje się z prawej strony w górnej belce okna edycji formularza.
Znacznik każdej z akcji posiada także menu edycji akcji dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Menu zawiera spis dodanych akcji z możliwością ich usunięcia lub edycji parametrów.
Możliwe jest także przejście do tabeli akcji formularza poprzez wykonanie dwukliku na znaczniku.