W momencie dodania komponentu do formularza lub procesu wyświetlane jest okno zawierające podstawowy opis komponentu, a także pola parametrów, które należy uzupełnić. Pola te w celu ułatwienia pracy mogą być różnego typu i w zależności od tego posiadają różne funkcjonalności. Posiadają one dwa tryby pracy:
Sposoby przekazywania wartości
Typy parametrówTyp: Typy podstawoweTypy podstawowe pozwalają na wprowadzanie wartości stałych, zmiennych procesu lub funkcji, które wyliczą wartość parametru na podstawie własnych parametrów. Wprowadzanie zmiennych lub funkcji może odbywać się w bezpośrednio w polu w trybie edycji lub poprzez przyciski umieszczone z prawej strony. Wyróżniamy następujące podstawowe:
Typ: FunkcjaTyp funkcyjny przyjmuje tylko wartości w postaci funkcji. Typ: ZmiennaTyp zmienna przyjmuje tylko wartości w postaci zmiennej. Pole tabelarycznePole tabelaryczne pozwala podać dowolną ilość wartości. Składa się z takich samych pól wielofunkcyjnych. Kolejne pola mogą być dodawane lub usuwane za pomocą przycisków z prawej strony pola. W elemencie pola tabelarycznego możemy podać zarówno zmienną tablicową, zmienną nagłówkową oraz funkcję zwarcającą tablicę lub pojedynczą wartość. Jeżeli w parametrze podamy np.: 2 elemnty tablicowe (np.: dwie zmienne tabelaryczne), to zostaną one spłaszczone (zsumowane) do jednej tabliczy. Załóżmy, że przekazujemy do parametru zmienna tablicową z wartościami ["a", "b"], zmienną nagłówkową z wartością "c" oraz kolejną zmienną tablicową z wartościami ["d", "e"] to w komponencie parametr ten będzie mieć zsumowaną wartość ["a", "b", "c", "d", "e"].
Podgląd wartościW zależności od wybranej wartości wyświetlany jest odpowiedni dla nich podgląd. Granatowy - zmienna, zielony - funkcja, szary - stała wartość
|
Wartość stała
Wartość stałą wprowadzamy bezpośrednio z klawiatury do pola w trybie edycji.
Zmienna procesu
Zmienną procesu możemy wprowadzić do pola po wcześniejszym wprowadzeniu znaku "$" lub za pomocą przycisku z prawej strony pola. Wyświetla się lista, która umożliwia filtrowanie wynikiów. Możliwa jest nawigacja za pomocą strzałek, wybór zatwierdzamy klawiszem ENTER.
Po wybraniu zmiennej wartość parametru jest prezentowana w formie etykiety, która umożliwia usunięcie wybranej wartości poprzez kliknięcie znaku "x" lub jej edycję poprzez kliknięcie w etykietę.
Funkcja
Funkcję możemy wprowadzić do pola po wcześniejszym wprowadzeniu znaku "#" lub za pomocą przycisku z prawej strony pola. Wyświetla się tabela z dostępnymi funkcjami, które umożliwia filtrowanie wyników. Możliwa jest nawigacja za pomocą strzałek, wybór zatwierdzamy klawiszem ENTER.
Po wyborze funkcji pojawia się okno parametów funkcji, które należy uzupełnić w taki sam sposób.
Typy podstawowe pozwalają na wprowadzanie wartości stałych, zmiennych procesu lub funkcji, które wyliczą wartość parametru na podstawie własnych parametrów. Wprowadzanie zmiennych lub funkcji może odbywać się w bezpośrednio w polu w trybie edycji lub poprzez przyciski umieszczone z prawej strony. Wyróżniamy następujące podstawowe:
Pole typu podstawowego przyjmie zmienną pod warunkiem, że przetrzymuje ona wartość tego samego typu! Podobnie z funkcjami - jeżeli chcemy ich użyć, to musi ona zwracać ten sam typ! |
Czasami potrzebujemy przekazać wartość, której typ jest inny niż typ docelowy. Istnieje możliwość zmiany typu przez użycie funkcji konwertujących, np. toFloat, toString, więcej w temacie: Dostępne funkcje |
Typ funkcyjny przyjmuje tylko wartości w postaci funkcji.
Typ zmienna przyjmuje tylko wartości w postaci zmiennej.
Pole tabelaryczne pozwala podać dowolną ilość wartości. Składa się z takich samych pól wielofunkcyjnych. Kolejne pola mogą być dodawane lub usuwane za pomocą przycisków z prawej strony pola.
W elemencie pola tabelarycznego możemy podać zarówno zmienną tablicową, zmienną nagłówkową oraz funkcję zwarcającą tablicę lub pojedynczą wartość.
Jeżeli w parametrze podamy np.: 2 elemnty tablicowe (np.: dwie zmienne tabelaryczne), to zostaną one spłaszczone (zsumowane) do jednej tabliczy. Załóżmy, że przekazujemy do parametru zmienna tablicową z wartościami ["a", "b"], zmienną nagłówkową z wartością "c" oraz kolejną zmienną tablicową z wartościami ["d", "e"] to w komponencie parametr ten będzie mieć zsumowaną wartość ["a", "b", "c", "d", "e"].
W zależności od wybranej wartości wyświetlany jest odpowiedni dla nich podgląd. Granatowy - zmienna, zielony - funkcja, szary - stała wartość