Zarządzanie wtyczkami

Wtyczka jest podobna do modułów systemowych, jednak jest dużo bardziej elastyczna i konfigurowalna. Odwołanie do niej może być osadzone w dowolnym miejscu systemu. W prosty sposób można ją aktualizować, zatrzymywać oraz uruchamiać.

Po wejściu w zakładkę Administracja --> Konfiguracja systemu --> Wtyczki, ukaże się następująca strona:

Rysunek 7.5.1 przedstawia widok zarządzania wtyczkami.

Zainstalowane wtyczki

Gdy znajdziemy się w konfiguracji wtyczek, ukaże się nam okno przedstawione na rysunku 7.5.1. W prawej części znajduje się tabela ("Zainstalowane wtyczki") z zainstalowanymi wtyczkami. Poszczególne kolumny oznaczają:

  • Nazwa - nazwa zainstalowanej wtyczki
  • Wersja - przedstawia wersję zainstalowanej wtyczki
  • Identyfikator - ?
  • Aktywna - zielona ikona oznacza, że dana wtyczka jest uruchomiona w systemie
  • Ostatnia aktualizacja - przedstawia datę ostatniej aktualizacji wtyczki.

Zarządzanie wtyczkami

Po zaznaczeniu zainstalowanej wtyczki w tabeli "Zainstalowane wtyczki", pojawią się informacje o wtyczce w tabeli z lewej strony ("Zarządzanie wtyczkami", patrz rysunek 7.5.1). W szczegółach zawarte są informacje odnośnie nazwy, wersji, identyfikatora, opisu, autora, ostatniej aktualizacji oraz stanu wtyczki. Dodatkowo znajdują się następujące przyciski:

  • Uruchom - uruchamia zatrzymaną wtyczkę
  • Zatrzymaj - zatrzymuje uruchomioną wtyczkę
  • Aktualizuj - aktualizuje wtyczkę. Po naciśnięciu przycisku pojawi się formularz z wyborem pliku wtyczki (patrz rysunek 7.5.2)
  • Usuń - usuwa wtyczkę z systemu

Rysunek 7.5.2 przestawia widok aktualizacji wtyczki.

Instalacja nowej wtyczki

 

Rysunek 7.5.3 przedstawia widok po wejściu w zakładkę zarządzania wtyczkami.

 

Wchodzimy w zakładkę Administracja --> Konfiguracja systemu --> Wtyczki. W tabeli "Zarządzane wtyczkami" (patrz rysunek 7.5.3), znajduje się formularz instalacji nowej wtyczki o nazwie "Instalacja nowej wtyczki". W celu zainstalowania nowej wtyczki należy kliknąć na przycisk "Wybierz". Po kliknięciu pojawi się okno systemowe z wyborem pliku. Wybieramy plik wtyczki (rozszerzenie .JAR) i klikamy na przycisk otwórz. Po instalacji, wtyczka zostanie automatycznie uruchomiona oraz pojawią się szczegóły zainstalowanej wtyczki (patrz rysunek 7.5.1).