← Powrót do listy dostępnych akcji

 

Jeśli masz problem ze zrozumieniem jak działa akcja, sprawdź opisy: Akcja, Wykonanie warunkowe, Parametry komponentów

Opis akcji

Akcja ustawia wartości w podanych zmiennych nagłówkowych i tabelarycznych. Wartości przekazujemy jako tekst, który zostanie zrzutowany na odpowiedni typ. W wypadku ustawiania wartości zmiennych tabelarycznych(kolumn) należy przekazywać wartości po średniku np. "tekst1;tekst2;tekst3", "1;543;432" itd.

Wywołanie akcji

Jeżeli umieścimy akcję na przycisku, to wywoła się ona po kliknięciu w niego.

W pozostałych przypadkach wywołanie jest definiowane przez parametr Zdarzenia wywołujące akcję. Może on przyjmować dwie wartości:

Wykonanie warunkowe

Wykonanie warunkowe w przypadku umieszczenia na przycisku aktywuje reakcję na kliknięcie przycisku (nie wywołuje samej akcji). W przypadku umieszczenia na fomularzu/zmiennej zależy od parametru Zdarzenia wywołujące akcję.

Umiejscowienie akcji

Przycisk, Formularz, Zmienna

Parametry konfiguracyjne

 

Zmienne do ustawienia ( typ : tablica zmiennych ) - Lista zmiennych do ustawienia

Wartości (w postaci tekstu) ( typ : tablica wartości tekstowych ) - Wartości, którymi ustawimy poszczególne zmienne

Zdarzenia wywołujące akcję ( typ : lista wyboru wartości tekstowych ) - W tym parametrze określamy, po jakich zdarzeniach ma się wywołać akcja

Zmienne aktualizujące ( typ: tablica zmiennych ) - (parametr pojawia się w przypadku wybrania w Zdarzenia wywołujące akcję opcji Wywołanie przy zmianie zmiennych) W tym parametrze określamy, po zmianie których zmiennych wywoła się akcja.

Przykładowe użycia akcji

Załóżmy, że potrzebujemy ustawić zmienną Dni do zapłaty (typ całkowity). Jej wartość będzie obliczana na podstawie dnia dzisiejszego i zmiennej przechowującej datę Termin płatności.

W tym celu możemy przenieść akcję Ustawianie wartości zmiennych na pole formularza bądź na zmienną Dni do zapłaty.

Konfiguracja akcji będzie prezentować się następująco:

W parametrze Zmienne do ustawienia podajemy zmienną, którą chcemy ustawić. W naszym przypadku jest to zmienna Dni do zapłaty.

Następnie uzupełniamy parametr Wartości - należy pamiętać, że parametr przyjmuje tylko wartości tekstowe! Naszą liczbę dni musimy zatem zamienić na ciąg znaków. Dokonujemy tego przy pomocy funkcji #toString.

Aby obliczyć różnicę między dwoma datami korzystamy z funkcji #calculateDaysDifference.

Wartość, którą chcemy ustawić została już ustalona, teraz przejdźmy do kolejnych parametrów akcji

W parametrze Zdarzenia wywołujące akcję wybraliśmy Wywołanie przy zmianie zmiennych, ponieważ chcemy, by przy każdej zmianie zmiennej Termin płatności wartość obliczyła się na nowo.

Wybraliśmy także Wywołanie po zajściu warunku wykonania warunkowego, ponieważ przy każdym wejściu do formularza akcja powinna pobierać aktualną datę i w razie potrzeby ją uaktualnić.

To wszystko. Akcja jest gotowa do użytku.

 

Film instruktażowy

 

Mapa z przykładową konfiguracją

Testy komponentów - akcje.zip

 

Powiązane zadania

 

CUFCMP-47 - Poprawienie akcji setVariable In Progress