Po wybraniu importu z serwera, ukazany zostanie formularz, w którym należy wprowadzić adres serwera oraz port na którym działa usługa, której certyfikaty należy pobrać:

Do wykrycia certyfikatów wymagane są następujące dane:

W liście rozwijanej sposobu połączenia znajdują się następujące elementy:

Sposób połączenia dzieli się na 2 kategorie:

Należy zwrócić uwagę, że jeżeli dana usługa nie obsługuje szyfrowania, to pobranie udostępnianych przez nią certyfikatów nie jest możliwe.

Sposób połączenia SSL ma następujące metody:

Docelowa usługa musi domyślnie wykorzystywać szyfrowaną komunikację. W innym wypadku wykrywanie certyfikatów zakończy się niepowodzeniem.

Jeżeli znany jest docelowy protokół usługi, to można spróbować skorzystać z pozostałych, bardziej specyficznych metod zależnych od docelowego protokołu.

Wykrywanie certyfikatów na porcie z opcjonalnym szyfrowaniem ma do dyspozycji następujące metody:

Każda z metod z opcjonalnym szyfrowaniem wpierw próbuje rozpocząć szyfrowaną komunikację metodą ogólną, a w przypadku niepowodzenia, próbuje takową rozpocząć zgodnie z wybranym protokołem.

Docelowa usługa musi wspierać żądanie szyfrowanej komunikacji na wskazanym porcie. W innym wypadku wykrywanie certyfikatów zakończy się niepowodzeniem.

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych, próbę wykrycia certyfikatów rozpoczyna się przyciskiem Podgląd.

Jeżeli próba zakończyła się powodzeniem, ukazana zostanie tabela z wykrytymi certyfikatami:

W tabeli zwracany jest cały łańcuch certyfikatów pobranych z serwera z aliasem wygenerowanym na podstawie jego adresu.
Najbliższy domenie certyfikat zwracany jest bez numeracji po myślniku a ostatni certyfikat z łańcucha - z najwyższą cyfrą po myślniku.

Jeżeli wygenerowany alias powtórzyłby się w systemie, to do jego nazwy zostanie dopisana końcówka "(n)" gdzie n to pierwsza wolna liczba tworząca unikalny alias.

Dotyczy to również dalszych elementów łańcucha

Dalszy element łańcucha może być przydatny, jeżeli byłaby potrzeba zezwalać na szyfrowane połączenie z serwerami, których certyfikaty są podpisane przez zaufanego wydawcę certyfikatów, którego certyfikat nie znajduje się domyślnie w systemowych certyfikatach.

Taki zabieg zezwala na szyfrowane połączenie również z innymi serwerami podpisanymi przez tego samego wydawcę, więc taka decyzja powinna być przemyślana i świadoma.

Najczęściej do prawidłowego działania wymagany jest tylko certyfikat z początku łańcucha, więc niepotrzebne certyfikaty można usunąć przyciskiem Usuń zanim zostaną zaimportowane.

W analogiczny sposób można również zmienić nazwę aliasu z zachowaniem wcześniej omawianych zasad (unikalność oraz dopuszczalne znaki) oraz pobrać wybrany certyfikat w formacie PEM przed dokonaniem importu do systemu..

Ostateczny import dokonuje się przyciskiem Importuj.

Należy pamiętać, iż przy każdym dodaniu lub usunięciu certyfikatu wymagany jest restart systemu by dokonana zmiana obowiązywała w systemie.

Na głównym ekranie zakładki zostanie wyświetlony stosowny komunikat informujący o tym: