Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 22 Next »

  ← Powrót do listy dostępnych akcji

Jeśli masz problem ze zrozumieniem jak działa akcja, sprawdź opisy: Akcja, Wykonanie warunkowe, Parametry komponentów

Opis akcji

Akcja pobiera zapytanie SQL z bazy, wykonuje je i wyniki przypisuje zmiennym, których identyfikatory odpowiadają aliasom kolumn w bazie.

Miejsca w zapytaniu bazodanowym, w które trafić mają wartości ze zdefiniowanych przez nas parametrów oznaczamy znakiem "?". W przypadku zdefiniowania kilku parametrów, o tym, gdzie trafi każda z wartości decyduje kolejność definiowania parametrów.

Należy pamiętać o tym, że zapis danych do tabeli dynamicznej możliwy jest jedynie po przekazaniu identyfikatora tabeli w ostatnim parametrze.

W przypadku braku danych zwróconych z bazy, komponent nie ustawia żadnej wartości.

Wywołanie akcji

Akcja wykonuje się po spełnieniu wykonania warunkowego, naciśnięciu przycisku lub po zmianie zmiennej na której została umieszczona.

Wykonanie warunkowe

W przypadku umieszczenia na formularzu akcja zadziała tylko w momencie, gdy warunek wykonania warunkowego zostanie spełniony. (Od wersji 1.0.32)

W przypadku umieszczenia na przycisku akcja zadziała tylko w momencie, gdy podczas kliknięcia warunek wykonania warunkowego będzie spełniony.

W przypadku umieszczenia na zmiennej akcja zadziała tylko w momencie, gdy podczas zmiany wartości warunek wykonania warunkowego będzie spełniony.

Umiejscowienie akcji

Formularz (wykonanie po spełnieniu wykonania warunkowego) (Od wersji 1.0.32)

Przycisk (wykonanie po naciśnięciu przycisku)

Zmienna formularza (wykonania po zmianie wartości tej zmiennej)

Przykładowa konfiguracja akcji

Parametry konfiguracyjne

Konfiguracja połączenia z bazą danych ( typ : wartość tekstowa ) - Nazwa konfiguracji zdefiniowana w ustawieniach eksploratora danych.

Tabela z zapytaniami ( typ : wartość tekstowa ) - Nazwa tabeli, w której przechowywane są zapytania wywoływane przez aplikację.
Tabela powinna zawierać kolumny query_name (identyfikator zapytania) i query (samo zapytanie). W pierwszej kolejności akcja próbuje wyszukać tabelę z bazy systemowej. Jeśli wyszukiwanie się nie powiedzie, następuje wyszukiwanie w bazie zdefiniowanej.

UPDATE: Parametr jest opcjonalny. Jeżeli go nie uzupełnimy, to pytanie zostaje pobrane stąd: Tabela z zapytaniami do bazy

Nazwa zapytania ( typ : wartość tekstowa ) - Identyfikator zapytania przechowywanego w bazie danych.

Parametry dla zapytania ( typ: tablica wartości tekstowych ) - Tablica wartości tekstowych przechowujących zmienne/stałe dla parametrów zapytania i informację o typie. Przykładowy parametr, to "wartość typ" dla stałych i "@id_zmiennej" dla zmiennych. Gdy chcemy przekazać wartość stałą, która ma więcej niż jeden wyraz, zapisujemy ją w cudzysłowie "" lub ''. Wspierane typy to: string, integer i float.

Zmienne docelowe ( typ : tablica zmiennych ) - Tablica zmiennych, do których mają trafić wartości z bazy. Powiązanie na podstawie id zmiennej i zwróconego aliasu z bazy.

Id tabeli dynamicznej ( typ : wartość tekstowa ) - Opcjonalny parametr, warunkujący zapis danych wynikowych do tabeli dynamicznej.

Obsługa wielu wartości ( typ : wartość tekstowa ) - Opcjonalny parametr, pozwalający na obsługę wielu wartości zwróconych przez bazę dedykowanych jednej zmiennej nagłówkowej. Możliwe wartości parametru:

Block - brak obsługi wielu wartości
First
- do pola trafia pierwsza zwracana wartość

Unique
- do pola trafią wszystkie unikatowe wartości rozdzielone średnikiem

Od wersji 1.0.21:

Nadpisanie danych ( typ : wartość logiczna, domyślnie: PRAWDA ) - Parametr określa, czy nadpisać dane w kolumnach tabeli dynamicznej

 

Film instruktażowy

 

Mapa z przykładową konfiguracją

Testy komponentów - akcje.zip

 

The license could not be verified: License Certificate has expired!

  • No labels