Wstęp
Katalog domowy jest jednym wspólnym miejscem do trzymania następujących elementów PlusWorkflow:
- konfiguracji:
- bazy danych,
- parametrów systemu,
- logów,
- funkcji eksperymentalnych - danych:
-pliki logów,
-zainstalowane wtyczki,
-katalog tymczasowy,
-mapy procesów.
Włączenie katalogu domowego na nowym systemie
Na nowych systemach katalog domowy domyślnie jest włączony (parametr plusworkflow.home w pliku web.xml domyślnie ustawiony na '../PlusWorkflow Home'). Wystarczy ustawić konfigurację bazy danych (w <home-dir>/config/db.properties), a pozostałe ustawienia najlepiej pozostawić domyślne. Dla systemów tymczasowych (np.demonstracyjnych) także ustawienie bazy danych nie jest potrzebne, wtedy PlusWorkflow uruchomi się na wbudowanej bazie.
Z kolei w przypadku instalowania nowego systemu instalatorem wystarczy podać ścieżkę katalogu domowego oraz konfigurację bazy danych w oknie instalatora.
Automatyczna instalacja wtyczek
Istnieje możliwość automatycznego instalowania wtyczek umieszczonych w katalogu domowych (od wersji 4.1.2). W katalogu <home-dir>/config/plugins należy umieścić pliki .jar wtyczek które chcemy instalować przy starcie systemu.
Zasady aktualizacji w zależności od wersji wtyczek już zainstalowanych:
Wersja w katalogu domowym | Wersja zainstalowana | Akcja |
---|---|---|
1.0.0 | brak | INSTALL |
1.0.0-SNAPSHOT | brak | INSTALL |
1.0.1 | 1.0.0 | UPDATE (wtyczka w katalogu jest nowsza) |
1.0.0 | 1.0.0 | BRAK (wersje wtyczek są takie same) |
1.0.0 | 1.0.1 | BRAK (zainstalowana wtyczka jest nowsza) |
2.0.0 | 1.0.0-SNAPSHOT | BRAK (wtyczka w wersji SNAPSHOT) |
1.0.0-SNAPSHOT | 2.0.0 | BRAK (wtyczka w wersji SNAPSHOT) |
Zmiana ustawień katalogu domowego
Ustawienia katalogu domowego można ustawić poprzez konfigurację jego następujących elementów. Aczkolwiek poza konfiguracją bazy danych, zalecane jest pozostawienie domyślnych ustawień.
Konfiguracja ścieżki katalogu
Ustawienie ścieżki katalogu jest obligatoryjne, bo decyduje o włączeniu katalogu domowego. Ustawiona tu ścieżka jest dalej w instrukcji określana jako <home-dir>.
plusworkflow-home.properties
Lokalizacja: parametr plusworkflow.home w plusworkflow-home.properties
Plik plusworkflow-home.properties musi znajdować się w projekcie w folderze src/main/resources. Po wypakowaniu systemu na Tomcata jest to odpowiednio katalog webapp/WEB-INF/classes . Przykładowa zawartość pliku:
plusworkflow.home=/home/nazwa_uzytkownika/Suncode/Home
Ścieżka do katalogu domowego musi posiadać znaki slash ( / ).
Ustawienie ścieżki katalogu domowego w pliku plusworkflow-home.properties jest zalecaną metodą, gdyż domyślny plik web.xml systemu może zostać zmieniony, przez co należy go również aktualizować we wszystkich projektach klienckich.
web.xml
Lokalizacja: parametr plusworkflow.home w web.xml
Plik web.xml musi znajdować się w projekcie w folderze src/main/webapp/WEB-INF. Po wypakowaniu systemu na Tomcata jest to odpowiednio katalog webapp/WEB-INF . "Szablon" pliku web.xml najlepiej pobierać z czystego projektu systemu w określonej wersji.
<context-param> <param-name>plusworkflow.home</param-name> <param-value>../PlusWorkflow Home</param-value> </context-param>
Powyżej przedstawione pliki możliwej konfiguracji katalogu domowego są ułożone według priorytetu odczytywania ustawień przez system, tj. jeżeli w obu plikach została ustawiona ścieżka katalogu domowego, system weźmie pod uwagę ścieżkę z pliku plusworkflow-home.properties.
Konfiguracja bazy danych (plik db.properties)
Lokalizacja: parametry w pliku <home-dir>/config/db.properties
# Database connection configuration # [Connection] # Database name db.name= # Database server type [postgresql, oracle, mssql, db2, db2as400] db.type= # Database server host (without port) db.host= # Port on which database server accepts connections db.port= # Database user db.username= # Database user password db.password= # [Optional] JDBC connection URL (if empty, connection URL will be build based on properties above) db.connectionUrl= # [Connection pool configuration] # Maximum pool size (default 30) db.pool.size=30 # Minimum number of idle connections in pool (default 5) db.pool.idle=5 # Timeout for acquiring connection from the pool (defaults to 5 minutes) db.pool.connectionTimeout=300000 # Time after acquired connection will be considered as leak if it wasn't closed (defaults to 5 minutes). To disable set 0. db.pool.leakDetectionThreshold=300000 # [Optional] SQL that will be invoked on new connection creation db.pool.connectionInitSql=
Jeżeli parametry dotyczące bazy danych (sekcja 'Database connection configuration'), nie są uzupełnione to system domyślnie uruchomi się na wbudowanej bazie PostgreSQL.
Jeżeli parametry dotyczące bazy danych (sekcja 'Database connection configuration'), nie są uzupełnione to system domyślnie uruchomi się na zewnętrznej bazie danych, która została w tym pliku skonfigurowana.
Jeżeli parametr db.connectionUrl zostawimy pusty, to wygeneruje się on automatycznie, na podstawie pozostałych parametrów. Ma on dodatkowo wyższy priorytet przy łączeniu z bazą, dlatego jeżeli db.connectionUrl będzie wskazywał na inną bazę, niż parametry wyżej, to system będzie próbował połączyć z bazą na podstawie podanego URLa.
Konfiguracja bazy danych (zmienne środowiskowe)
Bazę danych również można skonfigurować przez zmienne środowiskowe. Jest to mało przydatne przy normalnej instalacji systemu u klienta. Jest to preferowana opcja skonfigurowania połączenia z bazą, jeśli system uruchamiany jest w Dockerze (np. Azure).
Nazwy parametrów do skonfigurowania (funkcje analogicznie, do parametrów w punkcie Konfiguracja bazy danych (plik db.properties):
- PWFL_DB_HOST
- PWFL_DB_TYPE
- PWFL_DB_PORT
- PWFL_DB_USERNAME
- PWFL_DB_PASSWORD
- PWFL_DB_NAME
- PWFL_DB_CONNECTIONURL
- PWFL_DB_POOL_SIZE
- PWFL_DB_POOL_IDLE
- PWFL_DB_POOL_CONNECTIONTIMEOUT
- PWFL_DB_POOL_LEAKDETECTIONTHRESHOLD
- PWFL_DB_POOL_CONNECTIONINITSQL
Jeśli skonfigurowane są wymagane zmienne środowiskowe, system pominie sprawdzanie pliku db.properties. Nie utworzy również katalogu config w katalogu domowym.
Sterowniki JDBC
Nie należy dodawać sterowników JDBC ręcznie do Tomcata, gdyż projekt systemu zawiera je już w sobie (Postgres, Oracle, SQL Server).
Konfiguracja parametrów systemu
Lokalizacja: PlusWorkflow w 'Administracja' -> 'Konfiguracja systemu' -> 'Parametry systemowe' V3.2.22+
Od wersji 3.2.22 zalecanym sposobem zmiany parametrów jest ich zmiana bezpośrednio w PlusWorkflow.
Natomiast w starszych wersjach można to zrobić poprzez własne ustawienia wartości parametrów w <home-dir>/config/PlusWorkflow.conf
Konfiguracja logów
Lokalizacja pliku konfiguracyjnego:
Na początku system sprawdza, czy w katalogu domowym w folderze config znajduje się plik log4j2.xml i z niego bierze konfigurację.
Jeżeli plik nie istnieje, to konfiguracja brana jest z projektu plusworkflow-web/resources z pliku log4j2-prod.xml (katalog WEB-INF/classes).
W celu modyfikacji pliku konfiguracyjnego należy przekopiować plik log4j2-prod.xml do folderu config w katalogu domowym i zmienić nazwę na log4j2.xml. Po modyfikacji należy zrestartować system.
Lokalizacja plików z logami:
Domyślnie pliki z logami zapisywane są do folderu logs w katalogu domowym.
Ścieżkę można zmienić ustawiając parametr plusworkflow.logs w pliku plusworkflow-home.properties lub zmieniając ścieżki w pliku konfiguracyjnym w wybranym appenderze.
Konfiguracja funkcji eksperymentalnych
Lokalizacja: domyślna lokalizacja (opcjonalnie odczytywana przez system) pliku to <home-dir>/config/experimental.properties.
Funkcje eksperymentalne uruchamiane są poprzez dodanie w nowej linii wpisu reprezentującego daną funkcje:
- <id funkcji>=<true/false>
Przykładowa zawartość pliku experimental.properties z uruchomionymi dwoma funkcjami:
jakasFunkcja1=true jakasFunkcja2=true
Lista funkcji eksperymentalnych jest zmienna i obecnie dostępne funkcje zadeklarowane są klasie enumeracyjnej ExperimentalFeature jako parametr konstruktora
- np. dla JAKAS_FUNKCJA_1( "jakasFunkcja1" ) identyfikatorem parametru jest jakasFunkcja1
Konfiguracja mechanizmu monitorowania wątków (plik db.properties)
Lokalizacja: parametry w pliku <home-dir>/config/db.properties
# [Threads monitoring configuration] # Global toggle for threads monitoring mechanisms (default false) db.threads-monitoring.enabled=false # Starts tasks periodically dumping threads states to Concurrent logs (default false) db.threads-monitoring.task.enabled=false # Delay in seconds to start task after system start (default 240) db.threads-monitoring.task.delay=240 # Period in seconds between each threads states dumps (default 60) db.threads-monitoring.task.period=60 # Enable logging of shark process lock attempts that could lead to deadlock exception (default false) db.threads-monitoring.warnings.dangerousProcessLocks=false # Enable logging of redundant shark transaction creation # Such transactions can lead to older data access and faster shark transaction pool drain (default false) db.threads-monitoring.warnings.redundantSharkTransactions=false # Enable logging of redundant hikari connection allocations # Such allocations can lead to faster hikari connection pool drain (default false) db.threads-monitoring.warnings.redundantHikariConnections=false
Parametr db.threads-monitoring.enabled steruje globalnie całym mechanizmem.
Jeżeli jest wyłączony, to pozostałe funkcje o prefixie db.threads-monitoring.* pozostaną również wyłączone.
Konfiguracja mechanizmu monitorowania wątków (zmienne środowiskowe)
Mechanizm monitorowania wątków również można skonfigurować przez zmienne środowiskowe. Jest to mało przydatne przy normalnej instalacji systemu u klienta. Jest to preferowana opcja skonfigurowania tego mechanizmu, jeśli system uruchamiany jest w Dockerze (np. Azure).
Nazwy parametrów do skonfigurowania (funkcje analogicznie, do parametrów w punkcie Konfiguracja mechanizmu monitorowania wątków (plik db.properties)):
- PWFL_DB_THREADS_MONITORING_ENABLED
- PWFL_DB_THREADS_MONITORING_TASK_ENABLED
- PWFL_DB_THREADS_MONITORING_TASK_DELAY
- PWFL_DB_THREADS_MONITORING_TASK_PERIOD
- PWFL_DB_THREADS_MONITORING_WARNINGS_DANGEROUS_PROCESS_LOCKS
- PWFL_DB_THREADS_MONITORING_WARNINGS_REDUNDANT_SHARK_TRANSACTIONS
- PWFL_DB_THREADS_MONITORING_WARNINGS_REDUNDANT_HIKARI_CONNECTIONS
To, czy użyte zostaną te zmienne środowiskowe, zależy od zdefiniowania wymaganych parametrów z sekcji Konfiguracja bazy danych (zmienne środowiskowe).
Zmienna środowiskowa PWFL_DB_THREADS_MONITORING_ENABLED steruje globalnie całym mechanizmem.
Jeżeli jest wyłączona, to pozostałe funkcje o prefixie PWFL_DB_THREADS_MONITORING_* pozostaną również wyłączone.
Inne zmienne środowiskowe
Oprócz powyższych zmiennych środowiskowych, dostępne są również następujące z nich do użycia wewnętrznego:
- PWFL_SHARK_UNCOMMITED_TX_DEADLOCK_PROTECTION_STARTUP_DEADLINE
- opóźnienie w minutach pierwszego sprawdzenia stanu wtyczki
- PWFL_SHARK_UNCOMMITED_TX_DEADLOCK_PROTECTION_ATTEMPTS
- ilość podejmowanych prób commitowania zawieszonych połączeń sharkowych
- PWFL_SHARK_UNCOMMITED_TX_DEADLOCK_PROTECTION_ATTEMPT_POSTPONE
- opóźnienie w sekundach podjęcia następnej próby commitowania zawieszonych połączeń sharkowych
Lokalizacja danych
Jeśli katalog domowy jest włączony to w ustawionym folderze znajdują się następujące dane dotyczące działania PlusWorkflow:
Dane | Lokalizacja | Uwagi |
---|---|---|
Pliki logów | <home-dir>/logs | to domyślna lokalizacja, którą ewentualnie można zmienić zgodnie z opisem w Konfiguracja logów |
Zainstalowane wtyczki | <home-dir>/data/plugins | |
Katalog tymczasowy | <home-dir>/temp | |
Mapy procesów | <home-dir>/XPDL |
Kompatybilność wstecz
Jeżeli w pliku web.xml nie został skonfigurowany katalog domowy, to:
- wczytywana jest konfiguracja z PlusWorkflow.conf po staremu (parametr w web.xml)
- baza danych pobierana jest z context.xml
- wtyczki przechowywane są w starym katalogu (skonfigurowanym w suncode-plugins.xml)
Katalog domowy jest mimo wszystko ustawiany (domyślnie ../PlusWorkflow Home) – dlatego mogą tam trafić logi (jeżeli plik nie został nadpisany), będzie tam temp, katalog użytkownika (user.dir) etc.
Włączenie katalogu domowego na działającym systemie (bez katalogu domowego)
Aby zmigrować do katalogu domowego system (z tą samą bazą, procesami itp), który wcześniej działał bez katalogu domowego, należy wykonać następujące kroki w zależności od potrzeb :
Opis kroku | Wymagane | Dodatkowe informacje |
---|---|---|
Ustaw ścieżkę katalogu w parametrze plusworkflow.home w web.xml (włączenie katalogu domowego) | ![]() | |
Przenieś ustawienia bazy danych z context.xml do pliku <home-dir>/config/db.properties | ![]() | Usuń konfigurację bazy z pliku context.xml i web.xml (tag 'resource-ref'). |
Przenieś ustawienia parametrów z PlusWorkflow.conf, które mają ustawienia różne od domyślnych. Zmień wartości domyślne parametrów w PlusWorkflow w Administracja' -> 'Konfiguracja systemu' -> 'Parametry systemowe' | ![]() | Usuń konfigurację parametru 'Shark_Conf' z pliku web.xml |
Przenieś zawartość dotychczasowego katalogu z wtyczkami do <home-dir>/data/plugins (lub ew. zainstaluj wtyczki od nowa) | ![]() | |
Przenieś zawartość dotychczasowego katalogu z mapami procesów do <home-dir>/XPDL | ![]() | |
Własne ustawienia logów | ![]() | Jeśli to niezbędne, bo nie jest zalecane, ustaw własne ustawienia logów przenosząc plik Log4j2.xml z katalogu resources w projekcie plusworkflow-web do <home-dir>/config. |
Jeśli przeniesiono własne ustawienia logów i została w nich zmieniona lokalizacja powstawania plików z logami, a chcesz kontynuować poprzednie pliki logów to przekopiuj zawartość wcześniejszego katalogu z logami do nowej lokalizacji (ustawionej w <home-dir>/config/Log4j.xml) | ![]() |
UWAGA:
Jeśli istnieje kod wdrożeniowy w którym znajduje sie odwołanie do systemowego data source np:
InitialContext initialContext = new InitialContext(); DataSource dataSource = (DataSource) initialContext.lookup( "java:comp/env/PlusWorkflowResource" );
należy zastąpić go pobraniem go w ten sposób:
DataSource dataSource = DataSourceFactory.getDataSource();