Nazwa wtyczki | Data utworzenia | Data ostatniej aktualizacji | Link do instalki | Krótki opis | Dział utrzymujący | Dokumentacja dla klienta | Typ licencji | Typ wtyczki | Id wtyczki |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plus ChangeData | 2018-06-25 | 2024-11-08 | Link | Kreator służy do zmiany danych istniejącego procesu. | Dev Core | Płatna | Wtyczka | com.suncode.plugin-wizards-change-data |
Wstęp
Kreator Plus ChangeData służy do zmiany danych istniejącego procesu.
Dla poprawnego działania kreatora Plus ChangeData należy wcześniej zainstalować podstawową wtyczkę Kreatorów
Administracja - ustawienia
Aby użytkownik miał dostęp do akcji Zmiana danych należy nadać mu (lub grupie w której się znajduje) odpowiednie uprawnienie.
Dostęp do ustawień jest możliwy na widoku Administracja->Konfiguracja systemu->Zmiana danych - ustawienia
Uprawnienia
Nowe uprawnienie można dodać poprzez sekcję Nowe uprawnienie. Wszystkie dodane uprawnienia pojawiają się na liście w sekcji Uprawnienia. Uprawnienie może być nadane zarówno dla użytkownika jak i dla grupy.
Przypisanie zadań
W sekcji Przypisanie zadań można dodać wskazać zadanie na którym będzie możliwa zmiana danych procesu. Do jednego procesu można przypisać wiele zadań.
Zmiana danych możliwa jest tylko na zadaniach zdefiniowanych w tej sekcji. Jeżeli proces nie ma zdefiniowanego przypisania zadania to nie można zmienić na nim danych.
Dodatkowo dla każdego przypisania należy zdefiniować jakim przyciskiem akceptacji ma zostać zaakceptowane.
Każde zadanie, które ma służyć do zmiany danych musi mieć zaznaczoną opcję "Zezwól na równoległe zadania" we właściwościach zadania w PWE.
W wersji 1.0.27 kreatora zdjęte zostało ograniczenie polegające na obowiązku zaznaczenia opcji "Zezwól na równoległe zadania" we właściwościach zadania w PWE, w przypadku w którym nie chcemy akceptować zadania a jedynie zmienić dane na konkretnym zadaniu.
W przypadku w którym nie chcemy akceptować zadania w konfiguracji kreatora należy zamiast nazwy przycisku akceptacji wybrać opcję Zmień dane. Przykładową konfigurację przedstawia poniższy rysunek.
Po wybraniu tej opcji dla zadania, nie będzie wymagane ustawienie zezwolenia na równoległe zadania w konfiguracji zadania w PWE. Wybranie przycisku akceptacji zdefiniowanego na zadaniu będzie działać tak jak do tej pory i będzie wymagać zezwolenia na równoległe zadania.
Opis działania
Wybór procesów z poziomu wyszukiwania
Akcja Zmiana danych będzie dostępna tylko wtedy, gdy zostaną wyszukane tylko procesy. Akcja ta pojawi się w menu Dodatkowe akcje. Menu to będzie aktywne przez 2 minuty. Od wersji 3.2.161 czas ten został zwiększony do 30 minut.
Od wersji 1.0.23 możliwa jest zmiana danych procesu również w przypadku wyszukiwania zadań. Cały proces przebiega tak samo jak w przypadku wyszukiwania procesów.
Po wyszukaniu procesów należy wybrać akcję: Zmień dane. w tym momencie zostanie uruchomiony Kreator Zmiana danych.
Wybór procesu z poziomu kreatora
Pierwszy krok Kreatora pozwala na doprecyzowanie wyników wyszukiwania. Z wyświetlonej listy procesów należy wybrać te procesy, które będą brane pod uwagę w dalszych krokach kreatora.
Aby móc przejść do następnego kroku należy wybrać zadania tylko jednego typu.
Wybór zadań
Następny krok pozwala na wybór zadania, którego formularz zostanie wyświetlony na kolejnym kroku (patrz: Przypisania zadań).
Do każdego procesu zostanie dopisany komentarz. Treść komentarza można zmienić w polu pod tabelą.
Zmiana danych
Na tym kroku wyświetlony zostanie formularz zadania, jakie zostało wybrane na kroku poprzednim.
Wyświetlony formularz nie zawiera ani przycisków akceptacji, ani sekcji komentarzy.
W przypadku pozostawienia pustej wartości wartość pola nie ulegnie zmianie.
Tabele dynamiczne
Poniższy opis dotyczy wtyczki od wersji 1.0.23.
Poniższy obrazek przedstawia przykładową tabelkę dynamiczną na zadaniu. Dalsze przykłady będą się odwoływać to dej tabelki.
Kreator zmiany danych obsługuje 3 tryby zmiany danych w tabelce dynamicznej.
- Gdy w wizardzie do zmiany danych wstawimy do tabelki jeden wiersz, to wartości we wszystkich kolumnach w tabelce zostaną zastąpione wartością podaną w wizardzie. Kolumny z pustymi wartościami lub wartościami domyślnymi dla typu liczbowego (wartość 0) nie zostaną zmienione.
Prezentują to poniższe rysunki.
W wizardzie dodany został w tabelce jeden wiersz który zmieni wartości w kolumnie "Zmienna tekstowa" oraz "Zmienna kwotowa". Kolumny "Zmienna całkowita" oraz "Zmienna datowa" pozostaną niezmienione. Wynik działania kreatora przedstawiony został na rysunku poniżej. - Gdy w wizardzie do zmiany danych wstawimy więcej niż jeden wiersz, ale mniej niż było dotychczas w tabelce, to dane zostaną zmienione naprzemiennie z pominięciem pustych i domyślnych wartości. Prezentują to poniższe rysunki.
Wstawione zostały dwa wiersze, a bazowa tabelka posiadała trzy wiersze. Tabelka po zakończeniu działania kreatora będzie miała trzy wiersze odpowiadające kolejno wierszom 1,2,1 z wizarda. W powyższym przykładzie w drugim wierszu w kolumnie "Zmienna całkowita" wstawiona jest wartość 0, dlatego dane w tych wierszach nie zostaną zmienione. Wynik działania kreatora prezentuje poniższy rysunek.
Jak widać na rysunku "Zmienna całkowita" w drugim wierszu ma wartość 2 co odpowiada wartości z tabelki bazowej. - Gdy w wizardzie do zmiany danych wstawimy więcej wierszy niż było w tabelce na zadaniu, to zawartość tabelki zostanie zmieniona w taki sam sposób jak w punkcie 2, a dodatkowe wiersze dla których nie określimy danych zostaną uzupełnione domyślnymi wartościami jak puste pola albo wartości 0 dla zmiennych liczbowych. Prezentują to poniższe rysunki.
Jak widać na rysunku w wizardzie do zmiany danych wstawiliśmy cztery wiersze, a bazowa tabelka z zadania miała trzy wiersze. Po zakończeniu działania wizarda dane w kolumnie "Zmienna tekstowa" zostaną zmienione na te podane w wizardzie, dane w kolumnie "Zmienna całkowita" będą miały trzy pierwsze wiersze niezmienione a w czwartym wierszu wartość 4, natomiast pozostałe dwie kolumny będą miały niezmienione wartości w trzech pierwszych wierszach, a w czwartym wierszu wartości domyślne (odpowiednio 0,00 i puste pole datowe). Prezentuje to poniższy rysunek.
Czyszczenie wartości pól
Istnieje możliwość wyczyszczenia wartości pól tekstowych. W tym celu w pole tekstowe należy wpisać specjalny znacznik: <empty>
Od wersji 1.0.23 istnieje możliwość korzystania ze znacznika <empty> w zmiennych tekstowych tabelki dynamicznej.
Korzystanie ze znacznika <empty> w tabelce dynamicznej zaprezentowane zostało na poniższych rysunkach. Sposób działania wizarda jest taki sam jak opisany w punkcie Tabele dynamiczne, a wszystkie pola tekstowe ze znacznikiem <empty> zostaną wyczyszczone.
W wizardzie do zmiany danych określiliśmy, że chcemy wyczyścić wartości w kolumnie "Zmienna tekstowa" w wierszu 1 i 3. Pozostałe dane pozostaną niezmienione.
Wynik działania kreatora zaprezentowany został poniżej.
Wykonanie akcji i podsumowanie
Ostatni krok pozwala na wyświetlenie podsumowania co ma zostać zrobione oraz na wykonanie akcji zmiany danych. Po kliknięciu przycisku Wykonaj wyświetlone zostaną statusy wykonywania poszczególnych zadań.
Zmiana danych odbywa się poprzez wykonanie akcji pod przyciskiem akceptacji wskazanym w administracji (patrz: Przypisywanie zadań).
Po wykonaniu zadań można powrócić do systemu PlusWorkflow.
Add Comment