Definicja akcji formularza
Akcja formularza jest to zdarzenie, które może wystąpić podczas pracy z formularzem zadania. Zdarzenie to ma przyczynę (np. zmiana wartości pola na formularzu) oraz skutek (np. ukrycie określonych pól na formularzu). Akcja formularza może być wykonana zawsze po wystąpieniu przyczyny lub warunkowo (np. gdy wskazane pole formularza posiada określoną wartość). Akcje formularza przyspieszają prace oraz pozwalają dostarczyć niezbędnych danych do akceptacji zadania.
Wybieranie akcji formularza
Akcje formularza mogą zostać wybrane na dwa sposoby. Są one dostępne z poziomu katalogu widocznego globalnie podczas edycji formularza oraz tabeli dostępnej z poziomu edycji poszczególnych komponentów formularza.
Katalog
Katalog akcji formularza jest dostępny po lewej stronie edytora formularza, jako jedna z zakładek w panelu komponentów. Akcje są pogrupowane według kategorii i posiadają ikony, co ułatwia ich przeglądanie. Dodatkowo dostępny jest filtr, który pozwala wyszukać akcję po nazwie.
Filtrowanie akcji za pomocą pola znajdującego się w górnej części panelu przebiega w następujący sposób:
Po zatrzymaniu kursora myszki na krótki czas nad etykietą akcji wyświetlany jest jej kompletny opis. Pozwala on dokładniej poznać specyfikę określonej akcji, a także podjąć decyzję, czy ilość parametrów pozwala osiągnąć zamierzony cel. Opis posiada takie informacje jak kategoria, nazwa, szczegółowy opis, ilość parametrów, a także ich nazwy.
Edycja komponentu formularza
W każdym z komponentów formularza jest dostęp do tabeli zawierającej dodane do niego akcje. Możliwa jest edycja ich parametrów, usuwanie, a także dodawanie kolejnych. W tabeli widoczna jest nazwa akcji formularza, tooltip wyświetlający jej szczegółowy opis oraz kolumna z przyciskiem przejścia do edycji parametrów. Tabela w każdym z komponentów formularza posiada identyczny wygląd (prezentowany poniżej), lecz jej umiejscowienie jest różne i zależne od typu komponentu.
Pole formularza
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji pola znajduje się w zakładce Akcje formularza.
Okno z dostępnymi akcjami formularza posiada akcje przeznaczone tylko dla tego typu komponentu. Zawiera zakładki z akcjami pogrupowanymi według kategorii oraz dodatkowy panel wyświetlający szczegółowe informacje każdej z nich po wybraniu dowolnej.
Tabela wyboru akcji formularza udostępnia także filtr umieszczony w jej górnej cześci, który ułatwia wyszukanie potrzebnej akcji. Filtrowanie odbywa się w każdej z kategorii oraz dodatkowo pojawia się zakładka Wszystkie, która gromadzi wszystkie rezultaty z pozostałych zakładek.
Tabela
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji tabeli znajduje się pod przyciskiem Akcje formularza.
Po jego kliknięciu wyświetla się identyczna tabela pozwalająca zarządzać akcjami formularza dla tego komponentu. Posiada ten sam tryb dodawania nowych akcji z takimi samymi funkcjonalnościami, jak w przypadku pola formularza.
Przycisk akceptacji
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Przycisk formularza
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Przycisk generowania pliku PDF
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Przycisk dodawania pliku
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Przycisk drukowania kodu kreskowego
Tabela z akcjami formularza w trybie edycji przycisku akceptacji znajduje się w tabeli Akcje formularza.
Umieszczanie akcji na formularzu
Akcje można dodawać do formularza za pomocą operacji przeciągnij i upuść z katalogu lub w trybie edycji poszczególnych komponentów formularza (jak przedstawiono powyżej). Każda z akcji określa docelowy komponent, do którego może zostać dodana. W trybie edycji komponentów formularza wybór jest już automatycznie zawężony do zakładek z listami dostepnych akcji. Podczas operacji przeciągnij i upuść z katalogu dodawanie akcji do właściwych komponentów ułatwia ich podświetlenie:
- jasnozielone - akcja może zostać dodana do podświetlonego komponentu
- ciemnozielone - akcja po upuszczeniu zostanie dodana do podświetlonego komponentu
- czerwone - akcja nie może zostać dodana do podświetlonego komponentu
Wyróżniamy następujące komponenty docelowe:
Pole formularza
Tabela
Przycisk
Formularz
Akcja może zostać dodana także bezpośrednio do formularza i nie być powiązana z żadnym z komponentów.
Parametry akcji formularza
W momencie dodania akcji do formularza lub jednego z jego komponentów wyświetlane jest okno zawierające podstawowe informacje o wybranej akcji, a także pola parametrów, które należy uzupełnić. Pola te w celu ułatwienia pracy mogą być różnego typu i w zależności od tego posiadają różne funkcjonalności. Posiadają one dwa tryby pracy:
- tryb edycji - aktywny po kliknięciu w pole, pozwala wprowadzać wartość
- tryb podglądu - wyświetla aktualną wartość pola, pozwala przejść do trybu edycji lub usunąć wartość jednym kliknięciem
Filtrowana lista zmiennych procesu
Najbardziej podstawowym jest filtrowana lista zmienncyh procesu.
Po wybraniu zmiennej wartość parametru jest prezentowana w formie etykiety, która umożliwia usunięcie wybranej wartości poprzez kliknięcie znaku "x" lub jej edycję poprzez kliknięcie w etykietę.
Pole wielofunkcyjne
Pole wielofunkcyjne posiada dodatkowe funkcjonalności, które ułatwiają uzupełnienie parametrów oraz poszerzają możliwości zastosowania danej akcji. Pole to pozwala na wprowadzanie wartości stałych, zmiennych procesu lub funkcji, które wyliczą wartość parametru na podstawie własnych parametrów. Wprowadzanie zmiennych lub funkcji może odbywać się w bezpośrednio w polu w trybie edycji lub poprzez przyciski umieszczone z prawej strony. Pole wielofunkcyjne może być różnego typu, co pozwala wprowadzać różne typy wartości. Wyróżniamy następujące typy pola:
- tekstowy
- całkowity
- dziesiętny
- datowy
- datowy z czasem
- logiczny
Wartość stała
Wartość stałą wprowadzamy bezpośrednio z klawiatury do pola w trybie edycji.
Zmienna procesu
Zmienną procesu możemy wprowadzić do pola po wcześniejszym wprowadzeniu znaku "$" lub za pomocą przycisku z prawej strony pola. Wyświetla się lista, która umożliwia filtrowanie wynikiów. Możliwa jest nawigacja za pomocą strzałek, wybór zatwierdzamy klawiszem ENTER.
Funkcja
Funkcję możemy wprowadzić do pola po wcześniejszym wprowadzeniu znaku "#" lub za pomocą przycisku z prawej strony pola. Wyświetla się tabela z dostępnymi funkcjami, które umożliwia filtrowanie wyników. Możliwa jest nawigacja za pomocą strzałek, wybór zatwierdzamy klawiszem ENTER.
Po wyborze funkcji pojawia się okno parametów funkcji, które należy uzupełnić w taki sam sposób.
Pole tabelaryczne
Pole tabelaryczne pozwala podać dowolną ilość wartości. Składa się z takich samych pól wielofunkcyjnych. Kolejne pola mogą być dodawane lub usuwane za pomocą przycisków z prawej strony pola.
Podgląd wartości
W zależności od wybranej wartości wyświetlany jest odpowiedni dla nich podgląd.
Warunkowe wykonanie
Podczas edycji parametrów możliwe jest także zdefiniowanie warunkowego wykonania akcji formularza, a więc szeregu warunków, jakie muszą zostać spełnione na formularzu, zanim akcja zostanie aktywowana. W przecisnym przypadku wystąpi deaktywacja akcji. Po zaznaczeniu opcji Warunkowe wykonanie pojawi się pole wielofunkcyjne pozwalające podać dowolnie złożony warunek, najczęściej za pomocą funkcji.
Pole posiada dodatkową funkcjonalność w postaci przycisku definiowania warunków prostych postaci zmienna procesu - operator (równy, mniejszy, większy itd.) - wartość lub inna zmienna procesu.
Podgląd wprowadzonej wartości jest taki sam, jak w przypadku parametrów. Możliwe jest także zanegowanie wprowadzonego warunku za pomocą opcji Negacja znajdującej się poniżej pola warunku.
Tryb podglądu akcji formularza
Podczas edycji formularza możliwe jest także aktywowanie podglądu akcji dodanych do formularza i jego komponentów. Przycisk aktywujący podgląd znanduje się w górnej belce okna edycji formularza.
Aktywacja
Widok podglądu
Po aktywacji podglądu przy komponentach formularza, które posiadają akcje, pojawiają się znaczniki, które wskazują ilość dodanych akcji. Znacznik dla całego formularza znajduje się z prawej strony w górnej belce okna edycji formularza.
Menu edycji
Znacznik każdej z akcji posiada także menu edycji akcji dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Menu zawiera spis dodanych akcji z możliwością ich usunięcia lub edycji parametrów.
Tabela akcji
Możliwe jest także przejście do tabeli akcji formularza poprzez wykonanie dwukliku na znaczniku.