Skip to end of metadata
Go to start of metadata

← Powrót do listy dostępnych walidatorów

 
 Jeśli masz problem ze zrozumieniem jak działa walidator, sprawdź opisy: Walidator, Wykonanie warunkowe, Parametry komponentów

Opis walidatora

Przyjmuje wynik funkcji podanej w parametrze, która ewaluuje dane pod względem prawidłowości. Jeżeli funkcja logiczna zwróci prawdę, to walidator przechodzi dalej. Jeżeli zwróci fałsz, to pokaże komunikat.

Update:

W walidatorze istnieje możliwość walidowania tabel dynamicznych. Aby zwalidować tabelę należy określić, czy sprawdzanie warunku ma się odnosić do każdego wiersza w tabeli, czy też dowolnego wiersza w tabeli.

Przykładowa konfiguracja

Przykład 1. Chcę, aby tabela posiadała PRZYNAJMNIEJ JEDEN wpis, gdzie w kolumnie "uzytkownik" wpisana jest nazwa aktualnego użytkownika.

Przykład 2. Chcę, aby formularz przepuszczał użytkownika dalej jedynie w przypadku, gdy WSZYSTKIE wiersze w kolumnie "zadluzenie" są równe 0.

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej wartości z parametru: "Użycie tabeli w funkcji". Dla przykładu pierwszego będzie to "Funkcja z użyciem kolumn(jakikolwiek wiersz)", dla przykładu drugiego "Funkcja z użyciem kolumn(każdy wiersz)".

UWAGA: Zmienne "Każdy wiersz" i "Jakikolwiek wiersz" nie mogą zostać użyte razem w funkcji walidującej. Pomimo pojawiania się obu z nich w menu wyboru zmiennej to tylko zmienna wybrana w parametrze "Użycie tabeli w funkcji" będzie działać poprawnie.

Po wybraniu odpowiedniego parametru możemy użyć następującego zestawu funkcji:

Dla przykładu 1: eq(item($Jakikolwiek wiersz, $uzytkownik), $aktualny_uzytkownik)

Gdzie: $Jakikolwiek wiersz to zmienna kontekstowa(powinna się pojawić po wpisaniu dolara), $użytkownik to zmienna kolumnowa, którą chcemy sprawdzić, a $aktualny_użytkownik to zmienna przetrzymująca login aktualnego użytkownika.

Dla przykładu 2: eq(item($Każdy wiersz, $zadluzenie), 0)

Gdzie: $Każdy wiersz to zmienna kontekstowa(powinna się pojawić po wpisaniu dolara), a $zadluzenie to zmienna kolumnowa, którą chcemy sprawdzić

Parametry konfiguracyjne

Funkcja ( typ : funkcja ) - Funkcja zwracająca wynik typu logicznego.

Potwierdzenie ( typ : wartość logiczna ) - Decyduje o tym, czy okienko informujące o błędzie zastąpić okienkiem potwierdzenia (dla wartości true).

Komunikat ( typ : wartość tekstowa ) - Treść alertu

Użycie tabeli w funkcji ( typ : wartość tekstowa ) - Określa czy, i w jaki sposób użyć wartości kolumn z tabeli dynamicznej

Długość tabeli ( typ : wartość całkowita ) - Liczba wierszy w tabeli(można uzyskać przekazując długość dowolnej z kolumn tabeli)

  • No labels
Write a comment…