Zarządzanie uprawnieniami znajduje się w zakładce Uprawnienia. Po wejściu otrzymamy tabelaryczny widok uprawnień przypisanych do poszczególnych grup i użytkowników.
Rysunek 4.1 Widok płaski uprawnień.Tabela zawiera uprawnienia nadane dla grup bądź użytkowników.
Kolumna o nazwie Grupa, określa czy jest to grupa, czy użytkownik. Pozostałe kolumny prezentują osobne uprawnienia. Zielony znaczek oznacza, że dany użytkownik/grupa posiada to uprawnienie.
Za pomocą przycisku "Widok tabelaryczny" możemy zmienić sposób prezentowania dodanych uprawnień, tak aby każde uprawnienie nadane użytkownikowi/grupie było przedstawione w osobnym wierszu (patrz rysunek 4.2). Tak jak w widoku płaskim, kolumna o nazwie Grupa, określa czy jest to grupa, czy użytkownik.
Rysunek 4.2. Widok tabelaryczny uprawnień.
4.1. Podział i hierarchia uprawnień w systemie
- System - pełne uprawnienia
- Administracja - uprawnienia do zarządzania systemem
- Archiwum - uprawnienie do archiwum z dokumentami
- Klasy dokumentów - uprawnienie do klas dokumentów
- Zestawy dokumentów - uprawnienie do zastawów dokumentów
- Obieg dokumentów - uprawnienie do wszystkich akcji związanych z obiegiem dokumentów
- Tworzenie procesów - uprawnienie do tworzenia procesów
- Zadania - uprawnienie do skrzynki z zadaniami
- Kalendarz - uprawnienie do kalendarza
- Wyszukiwanie procesów - uprawnienie do wyszukiwania procesów i zadań
- Statystyki procesów - uprawnienie do podglądu statystyk procesów
- Historie wszystkich procesów - uprawnienie do podglądu historii procesów
- Raporty - uprawnienie do raportów
- Konto użytkownika - uprawnienie do konta użytkownika (opcjonalne)
- Moduły - uprawnienie do modułów zainstalowanych w systemie
- Widoki - uprawnienie do widoków użytkownika (opcjonalne)
4.2. Dodawanie uprawnień
Nad tabelą z uprawnieniami (Rysunek 4.1) znajduje się przycisk "Nowe uprawnienie" do nadawania nowych uprawnień. Po wciśnięciu otworzy nam się formularz dodawania nowego uprawnienia, w którym możemy wybrać użytkownika (osobę lub grupę) oraz moduł systemu, do którego nadajemy uprawnienie. Uprawnienia dodajemy osobno dla każego użytkownika/modułu systemu.
Rysunek 4.3 Formularz dodawania uprawnień.
Formularz zatwierdzamy przyciskiem "Dodaj uprawnienie". Po jego wciśnięciu zostanie wyświetlony na górze strony stosowny komunikat, a nowe uprawnienie pojawi się w tabeli. Okienko nie zostanie zamknięte w związku z czym możemy kontynuować nadawanie kolejnych uprawnień.
Rysunek 4.4 Komunikat po poprawnym dodaniu uprawnienia.
4.3. Usuwanie uprawnień
Aby usunąć uprawnienia, należy nacisnąć na przycisk "Usuń" w tabeli z uprawnieniami znajdujący się przy danym użytkowniku/grupie. Jeżeli usuniemy wpis w widoku płaskim (Rysunek 4.1) to zostaną usunięte wszystkie nadane użytkownikowi uprawnienia. Aby usunąć pojedyncze uprawnienie, należy przełączyć się na widok tabelaryczny (Rysunek 4.2) i usunąć odpowiedni wpis.
4.4. Aktywacja uprawnień opcjonalnych
Aby aktywować sprawdzanie i możliwość modyfikacji opcjonalnych uprawnień, należy ustawić odpowiednie parametry w pliku konfiguracyjnym silnika Shark:
- Widoki
# Aktywacja opcjonalnych uprawnień do Widoków użytkownika # Po ustawieniu wartości na true w zakładce administracyjnej "Uprawnienia" można dodawać użytkownikom uprawnienia do Widoków. # Jeżeli zostanie ustawiona wartość false, nie będzie możliwości zarządzania uprawnieniami do Widoków oraz uprawnienie to nie będzie sprawdzane. Rights.Views.Enabled=true
- Konto użytkownika
# Aktywacja opcjonalnych uprawnień do Konta Użytkownika # Po ustawieniu wartości na true w zakładce administracyjnej "Uprawnienia" można dodawać użytkownikom uprawnienia do Konta użytkownika. # Jeżeli zostanie ustawiona wartość false, nie będzie możliwości zarządzania uprawnieniami do Konta użytkownika oraz uprawnienie to nie będzie sprawdzane. Rights.UserAccount.Enabled=true