1.1. Zarządzanie modułami
Moduł jest to osobna aplikacja, dostarczająca dodatkowe możliwości do systemu. Aby móc korzystać z modułu należy najpierw go zainstalować w systemie.
Po wejściu w zakładkę "Moduły" znajdującą się w "Administracja -> Konfiguracja systemu" przedstawiony zostanie następujący widok:
Rysunek 7.4.1 przedstawia widok zakładki "Moduły". Na górze znajduje się tabela z zainstalowanymi modułami. Tabela składa się z następujących kolumn:
- identyfikator modułu,
- nazwa modułu,
- nazwa pliku wejściowego - plik odpowiedzialny za główny widok modułu,
- nazwa pliku modułu,
- adres wejściowy - ścieżka do uruchomienia modułu,
- Akcja - możliwość usunięcia i konfiguracji modułu.
Instalowanie nowego modułu odbywa się za pomocą formularza znajdującego się pod tabelą z zainstalowanymi modułami. Należy wybrać w nim moduł z dysku, a następnie zainstalować go poprzez naciśnięcie przycisku "Instaluj moduł".
Usuwanie modułu odbywa się za pomocą przycisku "Usuń", znajdującym się w kolumnie "Akcje".
Konfigurowanie modułu, to tak naprawdę nadawanie do niego uprawnień. Po naciśnięciu tego przycisku pojawi się następujący widok:
Rysunek 7.4.2 przedstawia widok nadawania uprawnień do konkretnego modułu. Na rysunku widać, że do modułu ma uprawnienie grupa "SharkGroup" oraz użytkownik "anowak". Uprawnienie dla grupy zostało nadane w ogólnych uprawnieniach, natomiast uprawnienie dla użytkownika zostało nadane w tym miejscu, dlatego możemy je usunąć za pomocą przycisku "Usuń".
Pod tabelą znajduje się formularz dodawania uprawnienia do modułu. Należy wybrać użytkownika bądź grupę. Wybór ten odbywa się za pomocą przycisków "Użytkownicy" bądź "Grupy". Po naciśnięciu pierwszego przycisku ukaże nam się okno z wyborem użytkowników (patrz rysunek 2.3 oraz jego opis w Zarządzanie grupami). Po naciśnięciu przycisku "Grupy" otworzy się okno z wyborem grup (patrz rysunek 3.2 i jego opis w Zarządzanie użytkownikami). Na koniec dodajemy uprawnienie za pomocą przycisku "Dodaj uprawnienie".