Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 26 Next »

← Powrót do listy dostępnych walidatorów

 
 Jeśli masz problem ze zrozumieniem jak działa walidator, sprawdź opisy: Walidator, Wykonanie warunkowe, Parametry komponentów

Dokumentacja dla starszej wersji

Podstawowe informacje

Kategoria: Ogólne

Poprzednie nazwy: 

Dostępna od wersji: 1.0.0

Opis

Walidator sprawdza dane  za pomocą funkcji podanej w parametrze. Gdy funkcja logiczna zwróci prawdę to walidator przechodzi dalej. W przeciwnym razie wyświetla komunikat skonfigurowany w komponencie.

Parametry konfiguracyjne

 

Przykładowa konfiguracja

Opis walidatora

Walidator sprawdza dane  za pomocą funkcji podanej w parametrze. Gdy funkcja logiczna zwróci prawdę to walidator przechodzi dalej. W przeciwnym razie wyświetla komunikat skonfigurowany w komponencie.

Domyślna konfiguracja

 

Parametry konfiguracyjne:

Warunek logiczny( typ : funkcja ) - Funkcja zwracająca wynik typu logicznego. Gdy funkcja zwraca wynik pozytywny to akceptuje walidacje. W przeciwnym razie wyświetla komunikat o błędzie.


Użycie tabeli w funkcji ( typ : lista wyboru ) - Określa czy, i w jaki sposób użyć wartości kolumn z tabeli dynamicznej. Do wyboru: "Funkcja bez użycia kolumn" , "Każdy wiersz" , "Jakikolwiek wiersz"

UWAGA

Parametr ten ustawia dwa ukryte parametry na dynamicznym formularzu, oraz ukrywa/pokazuje parametr "Długość tabeli".

Dla funkcji z użyciem kolumn należy używać odpowiednich zmiennych kontekstowych. Zmienne 0 do wartości podanej w "Długość tabeli" Przydatna funkcja systemowa item()

"Każdy wiersz"  - Akceptuje tylko wtedy, gdy dla wszystkich wierszy funkcja zwróci pozytywny wynik. Do identyfikatora wiersza możemy odnieść się przy pomocy zmiennej "Id wiersza" (dla starszych wersji: "Każdy wiersz")

"Jakikolwiek wiersz" - Akceptuje, gdy dla co najmniej jednego wiersza funkcja zwróci pozytywny wynik. Do identyfikatora wiersza możemy odnieść się przy pomocy zmiennej "Id wiersza" (dla starszych wersji: "Jakikolwiek wiersz")

 

Długość tabeli ( typ : wartość całkowita ) - Liczba wierszy w tabeli (można uzyskać przekazując długość dowolnej z kolumn tabeli) Parametr opcjonalny, ale wymagany do opcji z tabelą. 

UWAGA

Parametr ten będzie czyszczony przy każdym ukryciu. Dla pustej tabeli (długość 0 lub mniej) walidator zaakceptuje zadanie.

Przy podaniu wartości większej niż ilość wierszy wyrzuci komunikat w formacie "Nieprawidłowa długość tablicy : X" gdzie X to podana wartość tego parametru


Typ komunikatu
 ( typ : lista wartości ) - Lista wyboru konfiguracji pojawienia się komunikatu. Możliwe opcje: "Globalny", Obok zmiennej", "Globalny i obok zmiennej".

UWAGA

Wartość przekazywana do parametru to (po kolei): "global" , "local", "localandglobal".

 

Potwierdzenie ( typ : wartość logiczna ) - Informuje o tym, czy wyświetlić okienko potwierdzenia. 

UWAGA

Dostępne tylko w trybie globalnym.


Parametry opcjonalne:

Komunikat globalny ( typ : wartość tekstowa ) - Treść komunikatu w oknie z błędem/oknie potwierdzenia.

Zmienne formularza  ( typ : zmienna formularza ) - Zmienna, obok której będzie wyświetlony komunikat.

UWAGA

Gdy wybierzemy zmienną znajdująca się w tabeli dynamicznej. to w zależności od wybranej opcji w "Użycie tabeli w funkcji " będzie inny komunikat.

Dla opcji  "Funkcja bez użycia kolumn"  zostanie wyświetlony komunikat globalny w formacie "[ Nazwa_Zmiennej ] treść_komunikatu" (Przykład 2)

Dla pozostałych opcji zostaną zaznaczone nie pasujące wiersze w danej kolumnie( na czerwono), po najechaniu myszką zostanie wyświetlony komunikat błędu (taki sam dla wszystkich nie pasujących wierszy) (Przykład 1)

Komunikat obok zmiennej  ( typ : wartość tekstowa ) - Treść komunikatu błędu, który pojawi się przy wybranej zmiennej formularza. 

UWAGA

W przypadku pustej wartości zmienna nie zostaje zaznaczona, a komunikat się nie wyświetla. Można to wykorzystać do sterowania komunikatami za pomocą funkcji ifFn() oraz emptyString(). Gdy mamy tylko tryb "Obok zmiennej" i nie będzie żadnego komunikatu to walidator przepuści formularz.

Przykład zastosowania

 

Przykłady:

Przykład 1.

  • Opis

    Walidacja tylko w tedy gdy kolumna "Opiniujący" jest cała wypełniona (każdy wiersz). Komunika błędu pojawi się przy każdej niewypełnionej komórce w zaznaczonej kolumnie (zmiennej formularza)
  • Konfiguracja

  • Wynik

Przykład 2:

  • Opis

    Użytkownik w tabeli planuje koszty. Gdy suma kosztów jest większa niż przyznany fundusz, lub gdy fundusz jest ustawiony na 0 lub mniej walidacja nie przechodzi. Komunikat błędu pojawia się globalny i przy zmiennej. W konfiguracji nie sprawdzamy warunku na każdym wierszu więc komunikat dotyczący zmiennych tabelarycznych automatycznie będzie globalny.
  • Konfiguracja

  • Wynik

Change log

 1.0.0

Dodanie komponentu

1.0.10

Obsługa tabeli dynamicznej

1.0.30

Komunikat globalny i dla danego pola

Poprawienie dynamicznego formularza

1.0.35

Zastąpienie dwóch zmiennych kontekstowych przez jedną



The license could not be verified: License Certificate has expired!

  • No labels